Zaštita zaposlenika | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zaštita zaposlenika". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ
Uvod...........................................................................................................2
Pojmovno odredivanje zaštite na radu..........................................................3
Oblici posebne zaštite zaposlenika...............................................................4
Zaštita maloljetnika.....................................................................................5
Zaštita žene i materinstva............................................................................5
Zaštita žene prilikom trudnoce....................................................................6
Pravo na porodajno odsustvo......................................................................7
Otac djeteta i usvojilac mogu koristiti porođajno odsustvo..........................8
Zaključak....................................................................................................9
Literatura..................................................................................................10
UVOD
Osnovni cilj zakonodavne regulative u vezi sa zaštitom na radu jeste stvaranje sigurnog radnog ambijenta putem obezbjeđenja potrebnih sredstava i primjene utvrđenih standarda odgovarajućim propisima, kako bi se u što većoj mjeri zaštitili životi i zdravlje zaposlenika.
Visok stepen tehnološkog razvoja i opasnosti koje taj razvoj prouzrokuje nameću potrebu preduzimanja odgovarajućih mjera sa ciljem zaštite zaposlenika u toku rada. Ovo je sasvim razumljivo s obzirom da svaki zaposlenik može biti izložen određenim rizicima po život i zdravlje prilikom obavljanja poslova na radnom mjestu. Stoga svako savremeno društvo ulaže odgovarajuće napore sa osnovnim ciljem da se zaposlenicima stvore sigurni uslovi za rad i otklone štetna dejstva koja rad prilikom obavljanja određenih poslova može da pruzrokuje. U tom kontekstu preduzimanje mjera zaštite na radu predstavlja dužnost poslodavca, ali istovremeno pravo i dužnost svakog zaposlenika. Zaštitu na radu poslodavci obezbjeđuju u skladu sa odgovarajućim propisima koji regulišu zaštitu na radu.
POJMOVNO ODREĐENJE ZAŠTITE NA RADU
Kako sam već istakla, zaposlenici imaju pravo da rade u uslovima koji obezbjeđuju njihov fizički i moralni integritet. Radi toga, pred svakim poslodavcem je obaveza da sprovodi odgovarajuće mjere zaštite na radu, da ih permanentno unapređuje sa tehnološkim razvojem, usljed čega postoje i povećani rizici od eventualnih povreda I drugih oblika ugrožavanja života i zdavlja zaposlenika. Dakle, poslodavac ima osnovnu dužnost da obavljanje djelatnosti i proces rada organizuje tako da osigura sve potrebne uslove za njihovo provođenje na način kojim se obezbjeđuje zaposlenicima siguran rad. Međutim, uz ovu osnovnu obavezu poslodavca da preduzme mjere zaštite zaposlenika na radu u skladu sa važećim propisima, zaposlenici pored prava na ovu zaštitu, imaju obavezu da se u kontekstu obavljanja svojih poslova pridržavaju utvrđenih mjera zaštite na radu, i to ne samo radi obezbjeđenja vlastitog života i zdravlja već i života i zdravlja ostalih zaposlenika, te otklanjanju eventualnih štetnih posledica po živote i zdravlje građana, do kojih može doći prilikom obavljanja poslova.
Iz naprijed izloženog može se zaključiti da se pod zaštitom na radu podrazumjeva obezbjeđenje odgovarajućih mjera i sredstava od strane poslodavca sa ciljem osiguranja uslova za sprovođenje bezbjednog rada zaposlenicima u skladu sa važećim propisima na koju zaposlenici imaju pravo, ali isto tako i obavezu da se pridržavaju preduzetih zaštitnih mjera radi obezbjeđenja svog života i zdravlja i zdravlja ostalih zaposlenika, te obezbjeđenja od štetnih posljedica građana do kojih može doći prilikom obavljanja poslova radnog mjesta.
U svakom slučaju obezbjeđenje potrebne zaštite na radu zavisi od djelatnosti koju poslodavac obavlja kao i poslova koje zaposlenik obavlja na svom radnom mjestu, a što nameće potrebu uređivanja zaštite na radu internim aktima poslodavca koji moraju biti u skladu sa zakonom. U okviru osnovnih mjera predviđenih zakonom, od posebnog je značaja zakonska odredba kojom je predviđeno pravo zaposlenika da odbije da radi zbog nepreduzetih mjera zaštite na radu.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET