Zaštita konkurencije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zaštita konkurencije". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


ВИСОКА ШКОЛА
ЗА ПОСЛОВНУ
ЕКОНОМИЈУ И ПРЕДУЗЕТНИШТВО
СЕМИНАРСКИ РАД
Предмет: ПОСЛОВНО ПРАВО
ЗАШТИТА КОНКУРЕНЦИЈЕ
Проф. др Iлија Гаљак
Бр. Индекса:203-003-09
Лапово, Децембар, 2009.
САДРЖАЈ
1.ПРАВО КОНКУРЕНЦИЈЕ .................................................................... 3
2.ОТВОРЕНО ТРЖИШТЕ ....................................................................... 3
2.1. Правна природа нелојалне конкуренције ................................... 4
2.2. Ограничавање јединственог тржишта .........................................7
3.ЗАШТИТА ПРИ НАРУШАВАЊУ КОНКУРЕНЦИЈЕ ....................8
3.1. Кривично правна заштита .............................................................10
3.2.Заштита нарушавања конкуренције – код судова части ......... 10
3.3.Заштита потрошача ......................................................................... 10
ЛИТЕРАТУРА ...........................................................................................12
1.ПРАВО КОНКУРЕНЦИЈЕ
Самоуправни споразуми , друштвени договори и тзв . договорна економија су условно речено економске категорије прошлости. Тржишни услови привређивања је нова , можемо слободно рећи планетарна платформа на којој се гради нови мултиекономски , национални и мулти национални свет у области тржишта .
2.ОТВОРЕНО ТРЖИШТЕ
Отворено тржиште је само једна од последица новог концепта која пре свега подразумева потпуну слободу , самосталност и равноправност свих привредних субјеката не дирајући у основна начела - слободе, када је ова област у питању, а то је пре свега слобода уговорања на дакле, слободном и отвореном тржишту.
Да ли је и колико Србија спремна на овакве корените промене, време ће показати, али је држава свакако, прописујући низ закона, потписивајући низ међународних споразума, обезбедила основне предуслове за овакав начин привредјивања.
Оно што је циљ правних норми је свакако да постави правила понашања, успостави механизме заштите самог националног тржишта и субјеката који узимају учешћа у овим односима као и да императивним нормама одреди границе у којима се одређена тржишна понашања могу кретати, да не би угрозила, пре свега интересе државе или држава, када су у питању билатерални или мултилатерални послови и то без разлика ко су „играчи“ у тржишној утакмици, дакле, да ли је то национална, мултинационална компанија, велики привредни гиганти ,цонцерни и сл или су то велика, средња или мала привредна друштва (ранији термин по ранијем Закону о предузећима – предузеће), предузетници у било ком облику привредног организовања све до једночланог друштва.
Читајући само увод овог рада намеће се потреба да се објасне појединачни термини у циљу лакшег разумевања даљег излагања, па како оцењујемо да је то свакако корисно без обзира на економску или правну писменост онога који чита овај текст, одлучили смо да након сваког поглавља појаснимо сваки од њих, у светлу стручног – економско правног аспекта ради лакшег поимања суштине овог рада.
2.1. Правна природа нелојалне конкуренције
Правна теорија, како национална тако и упоредна, је веома богата, након потписивања споразума о придруживању Европској Унији, ми смо постали потписници и свих аката које су чланице ЕУ и њихове придружне чланице на неки начин ратификовале па због тога смо у обавези да поштујемо пре свега међународне правне норме које су по правилима ЕУ изнад националних. Ипак се ми не разликујемо у законодавним решењима много од међународних решења у овој области, просто из разлога што су нам извори исти, и што је на крају постулат грађанских права и слобода у целој Европи садржан у темељима грађанског законика који вуче корене од француског грађанског законика (Цоде цивил). Али ипак период прилагођавања је пред нама, а до тада важе национални прописи који говоре да је нелојалнеа конкуренција злоупотреба права или претерана употреба грађанско правне слободе која проузрокује повреде нечијег права било то личног или имовинског, што је свакако заједничко са већином правних решења у већини европских земаља.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET