Zastarjelost | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zastarjelost". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FAKULTET ZA OBRAZOVANJE DIPLOMIRANIH PRAVNIKA I DIPLOMIRANIH EKONOMISTA ZA RUKOVODEĆE KADROVE U NOVOM SADU
Diferencijalni ispit
Grupa 2a Srpsko Sarajevo
SEMINARSKI RAD
PREDMET: GRAĐANSKO PRAVO
TEMA: ZASTARJELOST
Branislav Bunjevac
I 4533-12
Decembar 2012. godine
SADRŽAJ:
UVOD ................................................................................... 3
ZASTARJELOST - OPŠTA PRAVILA...................................3
PRAVILA O VREMENU ZASTARJELOSTI ...................... 5
ODRICANJE OD ZASTARJELOSTI.................................... 6
ROKOVI ZASTARJELOSTI................................................. 6
ZASTOJ ZASTARJELOSTI................................................. 8
PREKID ZASTARJELOSTI.................................................. 9
ZAKLJUČAK....................................................................... 11
LITERATURA........................................................................13
Uvodne napomene
Institut zastare pridonosi pravnoj sigurnosti sudionika pravnih odnosa, a primjenjuje se u područjima privatnog i javnog prava. Načelno se smatra da je zastara institut građanskog prava pa ne čudi što porezni propisi upućuju na supsidijarnu primjenu propisa građanskog prava o zastari.
Općenito o zastarjelosti
Zastarjelost prestaje pravo zahtijevati ispunjenje obaveze, odnosno nevršenjem kroz određeno vrijeme nekog subjektivnog prava gubi se mogućnost prisilnog ostvarivanja tog prava. Zastara nastupa istekom posljednjeg dana zakonom određenog vremena za zastaru, računajući od dana kada zastarijevanje počinje da teče. Odredbe o zastarjelosti su imperativne prirode, i stranke ne mogu pravnim poslom mijenjati zastarjelosne rokove, no ZOO sadrži odredbe temeljem koji dolazi do zastoja u tijeku zastarnog roka ili do prekida zastarjelosti.
Zastarjelost
1. Opšta pravila
Zastarjelost kao građanskopravni institut uređena je pravilima obligacionog prava na način da se ta pravila ne odnose samo na obligacionopravne odnose, izuzev u dijelu kojim se reguliše vrijeme potrebno za zatarjelost obligacionopravnih zahtjeva, kao i na zastarjelost uređenu drugim građanskim pravima.
Pri razmatranju zastarjelosti treba imati u vidu da građanskopravni odnos podrazumijeva određeno subjektivno građansko pravo i na zahtjev za ostvarenje tog prava (tužba u materijalnom smislu). U vezi s tim razlikujemo zastarjelost određenog građanskog prava i zastarjelost zahtjeva za ostvarenje tog prava.
Učinak zastarjelosti prava je da se gubi pravo, a kod zastarjelosti zahtjeva za ostvarenje prava (tužba u materijalnom smislu) gubi se ovlaštenje da se pravo ostvari putem suda (mada se formalno tužba može podnijeti). Ovdje se izlažu pravila o zastarjelosti zahtjeva za ostvarenje prava. Pri tome treba ukazati na razlike zastarjelosti i dosjelosti. Naime, dosjelost je originiran način sticanja prava vlasništva (po samom zakonu) faktičkim vršenjem tog prava kroz određeno vrijeme. i pravo dužnosti se može steći na ovaj način. Prema tome zastarjeolst (prascriptio) je gubitak zahtjeva za prisilno ostvarenje prava zbog nevršenja određeno vrijeme, odnosno ne preduzimanja radnje dase ostvari, dok je dosjelost originarno sticanje tog prava na određeno vrijeme.
Što se tiče zastarjelosti u obligacionom pravu, ona se odnosi na ovlaštenje povjerioca zahtijevati ispunjenje dužnikove obaveze tj. na gubitak prava na tužbu u materijalnom smislu (mada obaveza i dalje postoji kao prirodna ili naturalna, pa je dužnik može isputniti ako to želi). Postoje zahtjevi odnosno prava koja nemogu zastarjeti, kao što su pravo na zakonsko izdržavanje, zahtjev za diobu stvari, vlasnička tužba, tužbe za utvrđivanje i druge. Sud ne pazi na zastarjelost po službenoj dužnosti već samo ako dužnik istakne prigovor zastarjelosti. Inače, zastarjelost je ustanovljena radi pravne sigurnosti kako bi određene faktički odnosi bili legalizovani. Zastarjelost postoji u opštem interesu radi pravne sigurnosti ali i u interesu pojedinaca (na primjer da dužnik novčane obaveze nebi bio beskonačno dugo dužnik). U okviru ovih opštih pravila o zastarjelosti potrebno je ukazati na tzv. prekluzivne rokove, koji se razlikuju od zastarnih rokova. Kod zastarnih rokova, kako je već isticano, prestaje pravo zahtijevati ostvarenje prava (zastarjelost tužbe u materijalnom smislu), dok istekom prekluzivnih rokova prestaje određeno subjektivno pravo. Radi se o rokovima u kojima se po zakonu može podnijeti tužba (npr. tužba zbog smetanja posjeda u roku od 30 dana računajući od smetanja posjeda i učinioca, a najkasnije u roku od jedne godine računajući od smetnje posjeda, pa se po proteku tih rokova gubi pravo na tužbu, a ako bude podnesena, sud će tužbeni zahtjev odbiti zbog gubitka prava na tužbu, a ne tužbu odbaciti, kako se to ponekad u sudskoj praksi postupa). Pored tog prekluzivne rokove imamo kada je u zakonu određeno da se neka radnja treba preduzeti u određenom roku pod prijetnjom gubitka prava (npr. prestanak prava nužnosti zbog nevršenje, gubitka kupčevih prava ako odmah odnosno u roku od osam dana, računajući od pregleda, odnosno preuzimanja stvari, ne obavijesti prodavca o nedostatku stvari).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET