Vrste i tumačenje pravnih normi | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vrste i tumačenje pravnih normi". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Seminarski rad
VRSTE I TUMAČENJE PRAVNIH NORMI
Uvod
Kroz temu koju sam odabrala za seminarski rad “Vrste i tumačenje pravnih normi” nastojala sam objasniti pojam pravne norme, njene elemente bez kojih ona ne bi mogla biti pravna norma, a to su dispozicija i sankcija, te vrste pravnih normi i načine na koje se vrši tumačenje pravnih normi.
Sam pojam pravne norme je mnogo opširan i složen ali potrudila sam se da rad uradim tako da bi bio shvatljiv i nekom ko se nije susretao sa samim predmetom “prava”, znači sa pojmom pravne norme, te njenim vrstama i tumačenjem.
Kao literatturu sam koristila skriptu Poslovnog prava i internet, i nadam se da sam uspjela objasniti suštinu pravne norme, njene elemente, vrste i načine na koje se pravna norma može tumačiti.
1. Pravna norma
„Pravna norma je pravilo ponašanja ljudi u društvu koje je zaštićeno državnim aparatom za fizičku prisilu.To su pravila koja su pismeno fiksirana. Znači radi se o pravilu kojeg se pojedinci u jednoj državi moraju pridržavati, po kome se moraju ponašati. Ukoliko to ne bi činili, država bi ih svojim aparatom za fizičku prisilu na to natjerala“.
Svaka pravna norma ima svoja dva osnovna elementa a to su: dispozicija i sankcija.
1.1. Dispozicija
Dispozicija je onaj dio pravne norme u kome je sadržano pravilo ponašanja. Njom se naređuje šta treba činiti u datoj situaciji.
Dispozicija je normativni dio pravne norme, ali sama dispozicija još nije pravna norma. Biće to tek kad joj se doda sankcija.
Zapovijest o ponašanju, željno pravilo ponašanja koje sadrži dispozicija, može biti različito izražena kao: naređenje,zabrana i ovlašćenje.
Na primjer:
Građani koji imaju imovinu dužni su plaćati porez (naređujuća dispozicija).
Zabranjeno je voziti auto bez vozačke dozvole (zabranjujuća dispozicija).
Građani mogu slobodno raspolagati imovinom (ovlašćujuća dispozicija).
Po toj podjeli dispozicije mogu biti određene i relativno neodređene.
Određene dispozicije određuju kakvo ponašanje treba da bude.
Relativno neodređene dispozicije ostavljaju više ili manje slobode subjektu u ponašanju.
Po ovom kriteriju dispozicije bi bile nadalje:
- kogentne (prinudne),
- dispozitivne,
- alternativne,
- diskrecione i
- sa upotrebom standarda.
Definicija je svake od ovih dispozicija jednaka definiciji odgovarajuće pravne norme.
1.2. Sankcija
Sankcija je sekundarno pravilo ponašanja. Može biti pozitivna i negativna, u zavisnosti kako društvo ocjenjuje radnju subjekta u odnosu na pravilo ponašanja iz dispozicije. Sankcija je dio norme koji sadrži pravilo o ponašanju onoga ko nije postupio po dispoziciji, ko je prekršio dispoziciju i ponašanje onoga koji je pozvan da protiv tog prekršioca primjeni predviđenu mjeru.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET