Vremensko važenje krivičnog zakona | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vremensko važenje krivičnog zakona". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET SINERGIJA
FAKULTET ZA BEZBJEDNOST I ZAŠTITU
BANJA LUKA
VREMENSKO VAŽENJE KRIVIČNOG ZAKONA
(Seminarski rad iz predmeta osnovi krivičnog prava)
Banja Luka,decembar 2009. godine
SADRŽAJ
I UVOD......................................................................................................................2
II VREMENSKO VAŽENJE KRIVIČNOG ZAKONA.........................................................3
2.1 Osnovno pravilo-primjena zakona vremena izvršenja krivičnog djela........5
III RETROAKTIVNA PRIMJENA KRIVIČNOG ZAKONA.................................................7
3.1 Princip zakonitosti ili legaliteta...................................................................11
IV ZAKLJUČAK..........................................................................................................12
V LITERATURA.........................................................................................................13
1.UVOD
Vremensko važenje krivičnog zakona predstavlja posebno akutuelno pitanje u onim krivičnopravnim sistemima u kojima se vrše česte promjene u krivičnopravnoj materiji. U situacijama sukcesije zakona,kada nakon izvršenja djela pa do njegovog pravosnažnog procesa,dolazi do vremenskih sukoba zakona,ovo pitanje je posebno značajno u početku primjene novog zakona u tzv. prelaznim razdobljima. Ako je pri tome istovremeno učinjena i preraspodjela zakonodavnih nadležnosti,kao što je bio slučaj u zadnjoj reformi u krivičnom zakonodavstvu Bosne i Hercegovine,onda je problem primjene pravila koja se odnose na vremensko važenje krivičnog zakona,još složeniji i komplikovaniji.
Važenje krivičnog zakona znači da je on na snazi i da ga organi pravosuđa primjenjuju,odnosno da po njemu sudovi sude u krivičnim stvarima.
Krivični zakon, kao ni bilo koji drugi zakon, nije univerzalan, on djeluje u određenom vremenu, na određenom prostoru i u odnosu prema određenim licima. S obzirom na to razlikujemo : *vremensko važenje krivičnog zakona *prostorno važenje krivičnog zakona *personalno važenje krivičnog zakona
2
2. VREMENSKO VAŽENJE KRIVIČNOG ZAKONA
Vremensko važenje krivičnog zakona je opšte pravno pitanje i jednako se riješava kod svih zakona. Svaki zakon je smješten u određeno vremensko razdoblje ,ima svoj početak, kraće ili duže vrijeme trajanja i kraj.
Da bi počeo da važi , da bi postao egzistentan, svaki zakon prvo treba da bude proglašen ili obnarodovan tzv. promulgacija zakona, iz čega proizilazi osnovno pravilo da objavljivanje zakona mora prethoditi njegovom stupanju na snagu .
Početak važenja jednog zakona je dan ili moment njegovog stupanja na snagu , što može biti eksplicitno određeno u samom zakonu (uglavnom u njegovim završnim odredbama),ili se primjenjuju opšta pravna pravila o stupanju zakona na snagu. Vrijeme od objavljivanja zakona u službenom glasilu, pa do njegovog stupanja na snagu, može biti kraće ili duže , u zavisnosti od karaktera zakona , njegove složenosti ili značaja,te da li se radi o potpuno novom, znatno ili neznatno izmjenjenom zakonu.
Krivični zakon važi do dana stupanja na snagu novog zakona koji ga izričito ili prećutno ukida. Od naših novih zakona ,izričitu odredbu o prestanku važenja prijašnjeg krivičnog zakona (tzv. abrogacijska klauzula ili norma), sadrže entitetski krivični zakoni (KZFBiH-čl. 419 , KZRS-čl. 439, KZBDBiH-čl. 393), dok je KZBiH ne sadrži,ali to proizilazi iz opštih pravila vremenskog važenja krivičnih zakona,jer kasniji zakon kao lex posterior stavlja van snage ili derogira krivičnopravne norme ranijeg zakona.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET