Vodič kroz Evropsku uniju danas | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vodič kroz Evropsku uniju danas". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


-ESEJ-
VODIČ KROZ EVROPSKU UNIJU DANAS
SADRŽAJ
Str. Uvod ...................................................................................................................... 3 Institucije EU ......................................................................................................... 4 Sedišta EU ............................................................................................................. 5 Države članice EU ................................................................................................. 6 Himna i simboli EU ............................................................................................... 6 Pravni tokovi EU ................................................................................................... 7 Osnivački (temeljni) ugovori ................................................................................. 7 Amandmani na osnivačke ugovore (tzv.revizioni ugovori) .................................. 7 Struktura EU .......................................................................................................... 8 Ustav EU ................................................................................................................ 8 Reform Treaty ili Lisabonski ugovor .................................................................... 9 Šta donosi Lisabonski ugovor ................................................................................ 10 Izvori prava i pravno nasleđe EU .......................................................................... 11 Naše mesto u EU ................................................................................................... 12 I još nešto što trebamo znati .................................................................................. 14 Zaključak ............................................................................................................... 16 Literatura ............................................................................................................... 17
UVOD
Izlaganje u EU treba početi od samog uvoda u pojam Evropske unije i njenih institucija, preko političkih i ekonomskih svojstava i prednosti doći i do akata koji su je obeležili i stvorili ovakvom kakva jeste. Pokušaću odgovoriti na pojedina pitanja koja sa sobom nosi EU.
Evropska unija je međuvladina i nadnacionalna unija 27* evropskih demokratskih država, koja se zasniva na poštovanju zakona i demokratije. Po svom uređenju nije ni država, a nije ni međunarodna organizacija, njena struktura je posebna, sui generis.
„Ukupna površina tih 27 zemalja je 4.325.675 km². Da je jedinstvena zemlja, bila bi sedma država po površini. Broj građana EU je otprilike 496 miliona (januar 2007.). Bila bi dakle treća po redu posle Kine i Indije, da se radi o pravnoj državi“**.
Trenutno je najmoćnija regionalna organizacija koja postoji u svetu. Neki teoretičari smatraju da se može reći da je EU federacija ili konfederacija, jer se države članice odriču dela suvereniteta radi zajedničkih interesa koje štite kroz zajedničke institucije. Međutim, Unija nema pravo da premesti dodatna ovlašćenja drugih članica na sebe bez dopuštanja članice. Isto tako, određeni broj članica rukovodi samostalno svojim politikama od nacionalnog interesa, kao što su spoljni poslovi, odbrana, valuta. Zahvaljujući ovakvom organizovanju, Evropska unija se ne može definisati ni kao internacionalna organizacija, ni kao konfederacija ili federacija.
Evropska unija, nastala pod sadašnjim imenom, osnovana je Ugovorom o Evropskoj uniji (tzv.Mastrihtski sporazum) 1992. godine. Mnogi aspekti EU su postojali i pre potpisivanja ovog ugovora, preko raznik organizacija koje su se osnivale 50-ih godina dvadesetog veka. Zelja da se Evropa obnovi i spreči mogućnost da se katastrofe nakon Prvog svetskog rata, a zatim i Drugog svetskog rata, ponove, bila je pokretačka snaga za osnivanje Evropske unije.
Godine 1951. oformljena je Evropska zajednica za ugalj i čelik, a predstavljala je početak daljeg ujedinjenja Evrope. Šest godina posle, 1957. Osnovana je Rimskim ugovorom Prva carinska unija, koja se izvorno zvala Evropska ekonomska zajednica, a implementirana 1. januara 1958. godine. Kasnije se promenila u Evropsku zajednicu, koja je sada „prvi stub“ Evropske unije.
Na prvi pogled EU deluje i zvuci komplikovano, zbunjujuće, ali upoznavanje sa njenom strukturom i dokumentima to zamršeno klupko razmotava i pojednostavljuje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET