Vnredna pravna sredstva u upravnom postupku | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vnredna pravna sredstva u upravnom postupku ". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
1. UVOD
Za otklanjanje formalnih (procesnih) i materijalnih grešaka upravnih akata redovno pravno sredstvo u upravnom postupku je žalba, ali žalba ne jamči da će njome sve nezakonitosi i nepravilnosti u vezi sa upravnim aktima biti uklonjene kao ni da u postupku po žalbi, prilikom donošenja drugostepenog rešenja neće biti učinjene neke nove. Dakle, redovni upravni postupak smatra se završenim kada je doneto rešenje postalo konačno, jer protiv tog rešenja više ne može biti upotrebljeno redovno pravno sredstvo u cilju poništenja ili izmene tog rešenja.
Do ponovnog rešavanja stvari o kojoj postoji konačno rešenje doneto u upravnom postupku može doći samo upotrebom vanrednog pravnog sredstva u upravnom postupku. Kao sto njihov naziv kazuje (“vanredna”) ta sredsvta su izuzetak od pravila o konačnosti o pravosnažnosti rešenja pa zato do njihove primene može doći samo po tačno određenim zakonskim uslovima. Ali upotreba vanrednog pravnog sredstva predstavlja izuzetak do čije primene dolazi samo po tačno određenim zakonkim uslovima, a upravo da se ne bi dovelo u pitanje načelo pravosnažnosti, koje nalaže da raspravljanje svake upravne stvari koja je postala predmet upravnog postupka ima svoj kraj. Stoga, vanrednopravna sredstva u upravnom postupku, kao i u drugim pravnim postupcima, nisu dopuštena za otklanjanje svake nezakonitosti, tj greške, već samo one koja ima pojačani društveni značaj. Tada je po pravilu reč o posebnim slučajevima tzv kvalifikovane nezakonitosti, određeni krug subjekata koji ih može upotrebiti propisan je posebni postupak, utvrđeni posebni rokovi i predviđene posebne pravne posledice. Na taj način vanrednim pravnim lekovima se traži da se o jednoj upravnoj stvari koja već pravnosnažno raspravljena, ponovo raspravlja.
Zakon o opštem upravnom postupku ne koristi termin vanredni pravni lekovi već umesto toga govori o naročitim slučajevima poništavanja, ukidanja i menjanja rešenja donetih u upravnom postupku. Polazeći od toga može se reći da ZUP predviđa 7 vanrednih pravnih sredstava:
ponavljanje postupka; menjanje i poništavanje rešenja u vezi sa upravnim sporom; zahtev za zaštitu zakonitosti; poništavanje i ukidanje po pravu nadzora; ukidanje i menjanje pravnosnažnog rešenja uz pristanak ili po zahtevu stranke; vanredno ukidanje rešenja; oglašavanje rešenja ništavim.
2.PONAVLJANJE UPRAVNOG POSTUPKA
Ponavljanje postupka je pravno sredstvo koje se, pod određenim uslovima, može koristiti protiv rešenja protiv kojih se ne može izjaviti žalba. Konačno je, pre svega, drugostepeno rešenje sa obzirom da u upravnom postupku važi načelo dvostepenosti. Ali, konačno može biti i prvostepeno rešenje kada se protiv njega ne može izjaviti žalba jer ona nije dopuštena, ili pak nije bila podneta propisanom roku. Ponavljanje postupka nije dopušteno protiv rešenja protiv koga se može podneti žalba zbog toga što se svi razlozi za ponavljanje postupka mogu navesti u žalbi, uključijući i nove činjenice i nove dokaze, o kojima može rešavati organ višeg stepena rešavajući o žalbi.
Ponavljanje postupka može se zahtevati iz 11 razloga:
Kada se pojave nove činjenice i dokazi koji mogu dovesti do drugačijeg rešenja;
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET