Vidovdanski ustav | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vidovdanski ustav". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Sadržaj
Uvod ................................................................................................................................. 3
Izglasavanje Ustava 1921. godine .................................................................................... 4
Međunarodni položaj i granice Kraljevine SHS .............................................................. 5
Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca – podjela na oblasti, 1922. godine......................... 6
Ustavni nacrti nekih pojedinaca i grupa ......................................................................... 8
Bosna i Hercegovina u Vidovdanskom Ustavu ............................................................... 11
Vidovdanski parlamentarizam ......................................................................................... 12
Zaključak .......................................................................................................................... 14
Literatura ........................................................................................................................... 15
Uvod
Tema mog seminarskog rada je; Vidovdanski ustav.
Ukratko ću opisati šta je to Vidovdanski ustav, kada je nastao itd., a u daljnjem tekstu mog seminarskog rada podrobnije ću opisati njegov nastanak, trajanje i završetak.
Dakle Vidovdanski ustav je naziv za ustav koga je 28.06.1921. godine donijela Ustavnotvorna skupština, odnosno Konstituanta Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Ime je dobio po pravoslavnom prazniku Vidovdan koji je pao upravo na taj dan.
Također, u ovom radu navela sam i Međunarodni položaj i granice SHS, Bosnu i Hercegovinu u Vidovdanskom ustavu te Vidovdanski parlamentarizam.
Vidovdanski ustav
Izglasavanje Ustava 1921. godine
Nezadovoljni nedemokratskim metodama rada Skupštine, te samovoljnim postupcina Vlade, Ustavnotvornu su skupštinu posteno napuštali poslanici pojedinih stranaka i klubova.
Tako se broj narodnih poslanika izabranih za Ustavnotvornu skupštinu od 419 smanjio na svega 258. to Vladi ništa nije smetalo u odluci da dovrši posao oko donošenja ustava po svojoj želji.
Kako je već ranije vlada Poslovnikom predvidjela da se ustav umjesto kvalifikacijom može donijeti prostom većinom, to je bilo dovoljno da za ustav glasa svega 210 poslanika.
JMO je odlučila glasati za ustav kako bi se sačuvala teritorijalna cjelovitost BiH, riješila neka prosvijetna i statusna pitanja Bošnjaka i općenito poboljšao njihov položaj i proširila zastupljenost u organima vlasti.
Posebno je od Vlade, kao uslov da bi se glasalo za ustav, traženo da se riješi pitanje naknade muslimanskim zemljovlasnicima za oduzete im beglučke zemlje i kmetovska selišta, te da jedna parlamentarna anketa ispita i istraži uzorke i krivice pokolja koji su izvršeni nad Bošnjacima.
U svemu tone postignut je sporazum s Vladom, pa je u Ustav unijet član 135. (u štampi nazvan turski paragraf) kojim je određeno da Bosna i Hercegovina „ostaje u svojim sadašnjim granica“, te da postojeći okruzi u njoj „važe kao oblasti“.
Time je ovim, inače, strogo unitarističkim ustavom, garantirana teritorijalna cjelovitost BiH, onako kako je zatečena 1918. godine.
Samo izglasavanje Ustava upriličeno je na Vidovdan 28.juna 1921, pa se otuda ovaj Ustav naziva Vidovdanski ustav.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET