Veštačenja | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Veštačenja". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
S E M I N A R S K I R A D
Predmet: Privredni kriminalitet
Tema: Veštačenja
SADRŽAJ
Pojam veštačenja ............................................................................ 3
Ko može biti veštak? ...................................................................... 4
Način veštačenja ............................................................................. 4
Kriterijumi za izbor sudskih veštaka .............................................. 5
Vrste veštačenja ............................................................................. 6
~ Veštačenje poslovnih knjiga .................................................. 6
~ Veštačenje dokumenata .......................................................... 9
~ Veštačenje rukopisa ................................................................ 10
~ Metode veštačenja rukopisa .................................................... 11
~ Veštačenje cifara ..................................................................... 14
~ Dokazna vrednost veštačenja dokumenata ............................. 14
Zaključak ......................................................................................... 15
Literatura ......................................................................................... 16
Pojam veštačenja
Veštačenje je stručna delatnost kriminalističkog veštaka koja se obavlja prema pravilima odnosne delatnosti i u skladu s odredbama Zakonika o krivičnom postupku, na temelju koje veštak izgrađuje i daje svoj stručni nalaz i mišljenje o važnim činjenicama čije mu je utvrđivanje i rasvetljavanje povereno od strane suda ili organa unutrašnjih poslova. Kriminalistička veštačenja predstavljaju sastavni deo smišljenog, organizovanog i planskog delovanja na planu suzbijanja kriminaliteta.
Praksa pokazuje da se kod otkrivanja i utvrđivanja spornih činjenica, veštačenje koristi u skoro 80% slučajeva od ukupnog broja krivičnih dela koja se gone po službenoj dužnosti, po brojnosti odmah iza izjava svedoka. Zakonik o krivičnom postupku opredeljuje dimenzije i strukturu veštačenja i predviđa posebna pravila za određene vrste veštačenja.
Veštačenje predstavlja zapažanje činjenica važnih za postupak ili davanje mišljenja o zapaženim činjenicama, preko lica nezainteresovanih u postupku, na osnovu njihovog stručnog znanja ili veštine, u onim slučajevima kada opšte znanje sudije i njegova stručna pravna znanja nisu dovoljni. Tokom kriminalističke obrade ali u toku samog krivičnog postupka, često je potrebno utvrditi postojanje, visinu i uzrok nastale materijalne štete. Ove činjenice mogu se utvrđivati različitim operativnim i procesnim merama i radnjama ali, najčešći slučaj je da se njihovo postojanje i preciziranje ostvaruje sprovođenjem veštačenja. Kriminalistička veštačenja se razvijaju u okviru kriminalističkih laboratorija ili instituta za kriminalistička veštačenja. U okviru njih se primenjuju metode različitih nauka koje su prilagođene potrebama kriminalističke tehnike, ili se pak razvijaju samostalne metode i kriminalistička sredstva.
Analizom sudske prakse može se zaključiti da najveći broj sprovedenih veštačenja koja se odnose na slučajeve krivičnih dela privrednog kriminaliteta, otpada na knjigovodstvena, zatim ekonomsko-finansijska, veštačenja dokumenata a znatno manji broj na tehnička, tehnološka i druga veštačenja.
Međutim, razvojem novih oblika privrednog kriminaliteta poput kompjuterskih krivičnih dela, pranja novca i sl., i njihovim otkrivanjem, pojavljuje se potreba da se u cilju obezbeđenja dokaza sprovedu i nove vrste veštačenja do sada nepoznatih i neprimenjivanih u domaćoj sudskoj praksi.
Utvrđivanje pravila veštačenja se svodi na navođenje u pogledu kojih činjenica se vrši veštačenje, što se mora označiti u pismenoj naredbi organa koji vodi postupak. Kada je potrebno, veštaku se pokazuju predmeti koje će razmotriti, postavljaju pitanja i traže određena objašnjenja.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET