Veliki pravni sistemi | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Veliki pravni sistemi". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UNIVERZITET U TRAVNIKU
PRAVNI FAKULTET KISELJAK
SEMINARSKI RAD
PREDMET: STRUKTURA PRAVA
TEMA: veliki pravni sistemi
Sadržaj:
1. Veliki pravni sistemi
2. Anglosaksonski pravni sistemi
3. Evropskokontinentalni pravni sistemi
4. Pravni sistemi Azijskih naroda
5. Pravni sistemi islamskih naroda
6. Pravni sistem BIH
7. Literatura
VELIKI PRAVNI SISTEMI
Svaka država u svijetu izrađuje svoj sopstveni pravni sistem. Nigdje ne postoje istovjetni pravni sistemi, pa ni u državama koje su veoma bliske po nacionalnim, ekonomskim, geografskim i drugim obilježjima. Svaka nacionalna grupacija izgrađuje svoj pravni sistem.
Kako postoje razlike kod svakog pravnog sistema, tako postoje i njihove sličnosti. Rukovodeći se sličnostima pravnih sistema, pravna teorija izvršila je njihovu klasifikaciju.
Klasificiranje pravnih sistema može se vršiti po onovu mnogo kriterija.
U zavisnosti od njih, razlikujemo sljedeće podjele i vrste:
Podjelu pravnih sistema možemo promatrati u zavisnosti od obilježja društvenog poretka kome pravni sistem pripada, pa zato postoje:
zapadni pravni sistemi
sistemi azijskih naroda
pravni sistemi afrike i sl.
Unutar ovih sistema, mogu postojati podsistemi.
Promatramo li podjelu pravnih sistema u zavisnosti od upotrebe pravnih izvora u svom pravnom sistemu, razlikujemo:
anglosaksonski pravni sitem
evropskokontinentalni pravni sistem
islamski pravni sistem
sistemi azijskih naroda.
Neki od pravnih sistema imaju uticaj na druge zemlje i regione, pa u tom smislu, pravne sisteme dijelimo na one s uticajem na druge države i druge pravne sisteme i one koji su bez uticaja.
Anglosaksonski pravni sistem ima uticaj na mnoge države. U posljednje vrijeme je veliki njegov uticaj i na naš pravni sistem. S druge strane, pravni sistem Ruske Federacije nema uticaj na druge države kao što je nekada ima pravni sistem SSSR-a
Ukoliko promatramo participaciju religije u pravnom sistemu neke države, tada pravne sisteme možemo podijeliti na:
Religijski pravni sistem, Laički pravni sistem.
ANGLOSAKSONSKI PRAVNI SISTEM
Anglosaksonskom pravnom sistemu pripadaju zemlje engleskog govornog područja, kao zemlje koje su bile ili su još pod jakim političkim uticajem Engleske. Ovom tipu prava pripadaju: SAD, Engleska, Kanada, Australija, Novi Zeland, Indija, Pakistan, Singapur. Prema uobičajenom nazivu, prizilazi da ga stvaraju Angli i Saksonci iako u njegovom razvoju učestvuju sve navedene države. Najviše bi mu odgovarao izraz angloamerički pravni sistem, jer se u ovu grupu država i njihovih pravnih sistema ubrajaju i SAD.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET