Važenje krivičnog zakona | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Važenje krivičnog zakona". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
PRAVNI FAKULTET KISELJAK
UNIVERZITETA U TRAVNIKU
VAŽENJE KRIVIČNOG ZAKONA
(Seminarski rad)
Predmet: Krivično pravo
Smjer: Opće pravo
Kiseljak, oktobar 2010.
SADRŽAJ
UVOD.........................................................................................................................2
VREMENSKO VAŽENJE KRIVIČNOG ZAKONA............................................3
PROSTORNO VAŽENJE KRIVIČNOG ZAKONA.............................................7
Teritorijalni principi .......................................................................................8
Principi zastupničke jurisdikcije.....................................................................9
PERSONALNO VAŽENJE KRIVIČNOG ZAKONA...........................................10
Napad na ustavni poredak...............................................................................10
ZAKLJUČAK..............................................................................................................13
LITERATURA............................................................................................................14
UVOD
Važenje krivičnog zakona znači da je on na snazi i da ga organi pravosuđa primjenjuju, odnosno da po njemu sudovi sude u krivičnim stvarima. Međutim, krivični zakon, kao ni bilo koji drugi zakon, nije univerzalan; on djeluju u određenom vremenu, na određenom prostoru i u odnosu prema određenim licima. S obzirom na to razlikuje se vremensko, prostorno i personalno važenje krivičnog zakona.
Vremensko važenje krivičnog zakona je veoma komplikovano pitanje jer se često dešava da dođe do zastarijevanja krivičnog zakona i sada se postavlja pitanje koji zakon važi, da li onaj kada je izvršeno krivično djelo ili ovaj krivični zakon koji važi za vrijeme suđenja.
Teritorijalni princip je osnovni princip prostornog važenja krivičnog zakonodavstva. Prema ovom principu naše krivično zakonodavstvo važi za svakog ko na našj teritoriji izvrši krivično djelo bez obzira na državljanstvo učinioca. Dakle, kada se utvdi da je krivično djelo učinjeno na našoj teritoriji, primjena našeg krivičnog zakonodavstva je obavezna bez obzira da li je počinilac nas državljanin, stranac ili lice bez državljanstva, da li je djelo izvršeno protiv naše ili neke druge države, prema našem ili stranom državljaninu, protiv naših dobara ili neke druge zemlje ili međunarodne organizacije.
A pod personalni važenjem krivičnog zakona se podrazumjeva ko upotrebom fizičke sile ili pretnjom upotrebom fizičke sile pokuša da promjeni ustavni poredak Bosne i Hercegovine ili da svrgne njene najviše institucije i lično napad na lice koje je državljanin te iste zemlje.
VREMENSKO VAŽENJE KRIVIČNOG ZAKONA
Na učinioca krivičnog djela primjenjuje se zakon koji je bio na snazi u vrijeme učinjenja krivičnog djela.
Ako se posle učinjenja krivičnog djela jednom ili više puta izmijeni zakon, primjenit će se zakon koji je blaži za učinioca.
Krivični zakon važi od dana stupanja na snagu novog zakona koji ga izričito ili prećutno ukida. Od naših novih zakona izričitu odredbu o prestanku važenja prijašnjeg krivičnog zakona sadrže entitetski krivični zakoni, dok je KZ BiH ne sadrži, ali to proizilazi iz opštih pravila vremenskog važenja krivičnog zakona.
Pitanje vremenskog važenja krivičnog zakona se javlja u onim situacijama kada je nakon izvršenja datog krivičnog djela pa do njegovog presuđenja došlo do izmjene krivičnog zakona što stvara situaciju tzv. vremenskog sukoba zakona, sukoba zakona u vremenu njihova važenja. Tada se postavlja pitanje na osnovu kojeg zakona će se učiniocu suditi, da li na osnovu zakona koji je važio u vrijeme izvršenja krivičnog djela ili na osnovu zakona koji važi u vrijeme suđenja.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET