Uzorci inflacije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uzorci inflacije". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Правни факултет универзитета у Крагујевцу
Предмет: Основи економије
Тема: Узроци инфлације
Студент: Драмићанин Милош 86/09
Крагујевац, мај 2010. годинe
Увод
Реч инфлација води порекло од латинске речи ИНФЛАТИО. У економији, реч инфлација означава раст цена, који се манифестује кроз пад куповне моћи националне монетарне јединице.
Не постоји општеприхваћена дефиниција, под тим појмом се подразумевају различите ситуације и процеси који се преносе на раст цена. Раст цена се разликује од државе до државе, од једног до другог случаја. Монетаристи је посматрају као монетарну појаву и препоручују рестриктивну монетарну политику као начин сузбијања инфлације.
Присутна је и теорија која полази од глобалне неравнотеже између понуде и тражње. Инфлација дефинисана као општи раст цена , који је последица веће агрегатне тражње од агрегатне понуде јесте глобални феномен, па се стога може једино успешно савладати одговарајућом макроекономском политиком.
Супротно од инфлације налази се појам дефлације, који означава економску појаву општег пада цена, која се манифестује кроз раст куповне моћи националне монетарне јединице. Она је реткост, али кад се догоди може изазвати огромне негативне последице по националну привреду, као и инфлација. Најчешће се испољава у периоду рецесије, када долази до пада запослености и трађње добара и услуга, што доводи до пада општег нивоа цена.
Мерење инфлације
У економској литератури познати се разни начини за мерење инфлације. Може се мерити стопом инфлације, која показује процентуалну промену општег нивоа цена од једног периода до другог. Ово израчунавање се врши помоћу следећег обрасца:
Инф = П (Т+1) – п (Т-1) / П (Т-1)
где је:
Инф – стопа инфлације
П(Т+1) – ниво цена у периоду Т+1
П(Т-1) – ниво цена у периоду Т-1
Инфлација се може мерити различитим инедксима цена : индексом произвођачких цена, индексом потошачких цена и дефлатором друштвеног производа. Примена различитих индекса цена, због различитости самих индекса, може дати одређене разлике у утврђивању висине инфлације. Најчешће коришћен индекс цена је индекс трошкова живота.
Индекс трошкова живота показује раст трошкова живота просечног домаћинства, а за његово израчунавање потребно је, најпре, одредити потрошачку корпу. Потрошачку корпу чине она добра и услуге које су неопходне за подмирење основних животних потреба просечног домаћинства. Следећи корак је утврђивање њене вредности, у одређеним сукцесивним периодима анализе. Током одређених сукцесивних периода цене добара и услуга потрошачке корпе су мењане, тако да постоји разлика у трошковима потрошачке корпе у два различита периода.
Облици и врсте инфлације
У зависности од стварног односа између новчаних и робних токова, до појаве инфлације може доћи:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET