Uvod u krivično pravo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uvod u krivično pravo". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Правни факултет Универзитета у Крагујевцу
Семинарски рад из Кривичног права
Тема: Увод у кривично право
Студент: Марија Гајић
Бр.индекса: 313/2009
18.11.2010.
Садржај:
Насловна страна .........................................................................................................1
Садржај ...........................................................................................................................2
Увод ................................................................................................................................3-4
Тема рада
Извори кривичног права ........................................................................................5-6
Начела кривичног права ........................................................................................6-8
Тумачење кривичног права .................................................................................8-10
Кривично право и морал ........................................................................................11
Међународно кривично право ........................................................................12-13
Закључак .....................................................................................................................14
Литература ..................................................................................................................15
Увод
Кривично право је систем законских правних прописа којима се утврђују услови за примену казни и других кривичних санкција према учиниоцима кривичних дела, а у циљу заштите друштвеног и економског уређења одређене државе.
Кривично право је законско право. То значи да се само законом могу регулисати питања кривичног права.
Предмет регулисања кривичног права су три основна питања: кривично дело, кривична одговорност и кривична санкција. То значи утврђивање која се друштвено опасна понашања човека сматрају кривичним делима, која лица се сматрају кривично одговорним, те које се санкције могу изрећи учиниоцима.
Заштитна функција кривичног права. Кривично право штити друштвено-економско уређење државе и израз је друштвених односа који постоје у одређеној земљи.
Први елемент је формалног, а преостала два материјалног карактера. Јединство ових елемената чини тзв. материјално-формални појам кривичног права.
Кривично право је специфично по томе што оно не регулише друштвене односе непосредно. Заштита друштвених односа путем кривичног права остварује се искључиво прописивањем кривичних санкција према лицима која не поштују одређена друштвена правила.
Средства кривичноправне заштите су кривичне санкције. То су мере које друштво принудно примењује према учиниоцу кривичног дела. Најчешће се састоје у одузимању или ограничавању права признатих на основу општих уставних и других правних норми. Основна кривична санкција је казна, а остале санкције су мере упозорења (условна осуда и судска опомена), мере безбедности и васпитне мере. Кривичне санкције прописују се само законом, а изриче их само суд у друштвеном интересу.
Кривично право је грана која одређује која се дела сматрају кривичним делима и које су кривичне санкције и под којим условима се примењују према онима који та дела чине. Кривично право је део правног система једне државе чији је задатак да штити личност човека и грађанина његове основне слободе, права и дужности, независност,безбедност, државно и друштвено уређење. Кривично право се дели на општи и посебни део. Општи део кривичног права регулише општа питања која се односе на сва кривична дела и све њихове учиниоце. Посебни део кривичног права одређује поједина кривична дела и казне које се за њих прописују.Појам кривичног права који је овде изложен односи се на кривично право у ужем смислу које се још назива и материјалним кривичним правом. Међутим, кривично право у ширем смислу обухвата и кривично процесно право и извршно кривично право, али се ове три гране најчешће узимају одвојено као три посебне гране права.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET