Ustav Republike Srbije iz 2006 | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ustav Republike Srbije iz 2006. godine ". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
УВОД
1.део- Начело устава
2.део- Људска и мањинска права и слободе
3.део- Економско уређење и јавне финансије
4.део- Надлежност Републике Србије
5.део- Уређење власти
6.део- Уставни суд
7.део- Територијално уређење
8.део- Уставност и законитост
9.део- Промена Устава
10.део- Завршна одредба
Уставни закон донет је за његово спровођење, али после доношења Устава. Устав је донет 8. новембра, а Уставни закон два дана касније. Правило је да се проглашење сваког устава поклапа са доношењем уставног закона за његово спровођење.
Садржина и карактеристике
Преамбула садржи одредбу о томе да је Покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије, да има положај суштинске аутономије у оквиру суверене државе Србије и да из таквог положаја покрајина Косово и Метохија следе уставне обавезе свих државних органа, да заступају и штите интересе Србије на Косову и Метохији у свим унутршњим и спољним политичким односима. На крају се наводи да грађани Србије доносе Устав Републике Србије.
Први део се састоји од 17 чланова, од којих су, у основи, већина основни односи из којих проистичу остале наредбе.
Други део садржи 64 члана и посвећен је слободама, правима и дужностима човека и грађанина.. У Републици Србији се признају и зајемчују људска и мањинска права и она се непосредно примењују.
Трећи део говори о економском уређењу и јавним финансијама и тај део је мањи по обиму и доста општији, у односу на раније српске уставе.
Четврти део има један, веома обиман, члан у коме је дат попис оних друштвених односа у којима све димензије власти врше органи Републике Србије.
Пети део посвећен је органима Републике Србије и најобимнији је. Садрзи 68 чланова, посвећених Народној скупштини (98-110), председнику Републике(111-121), Влади (122-135), државној управи (136-137), заштитнику грађана (138), Војсци Србије (139-141), судовима (142-152), Високом савету судства (153-155) и јавном тужилаштву (156-165).
Шести део говори о уставној проблематици заштите уставности и законитости, које обезбеђује независни Уставни суд, штитећи људска и мањинска права и слободе. Његове одлуке су коначне, извршне и општеобавезујуће.
Седми део се односи на територијално уређење, и то на покрајинску аутономију и локалну самоуправу, на које грађани имају право. Остварују је непосредно или преко својих, слободно изабраних, представника.
Осми део је посвећен уставности и законитости, обрађујући хијерархију домаћих и међународних општих правних аката, поступању у ванредном и ратном стању и одступањима од људских и маљинских права у оваквим ситуацијама.
Девети део чине 3 члана и он говори о предлогу за промену Устава и усвајању промене Устава, забрани промене истог и Уставном закону.
Десети део утврђује да овај Устав ступа на снагу даном проглашења у Народној скупштини.
Облик владавине
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET