Uslovni otpust | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uslovni otpust". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj
Uvod...............................................................................................................................2
Uslovni otpust ...........................................................................................................3
Zaključak...................................................................................................................13
Literatura..................................................................................................................14
Uvod
Promene u krivičnom zakonu Srpske nužno su se odrazile i na uslovni otpust. Usklađivanje sa međunarodnim standardima dovelo je do povećanja dužine izdržane kazne zatvora posle koje se može tražiti uslovni otpust, ali i ukazalo na neusklađenost sa odredbama Evropske konvencije o ljudskim pravima. Neophodno je uvesti rokove u kojima mora da se rešavaju molbe za uslovni otpust, izdiferencirati da li je to ipak samo mogućnost, ili i pravo na uslovni otpust, što bi uz uvođenje jasnijih kriterijuma na osnovu kojih bi se to utvrđivalo dovelo do svođenja arbitrabilnosti u odlučivanju po ovim zahtevima na minimum. Procesna rešenja vezana za postupak za odobrenje uslovnog otpusta morala bi se proširiti kroz uvođenje nejavnog postupka tokom rešavanja molbe za uslovni otpust, uz davanje mogućnosti zatvoreniku da aktivno učestvuje u njemu. Saslušanje stručnih lica, veštaka koja sačinjavaju Izveštaj o zatvoreniku trebalo bi uvesti najmanje kao mogućnost. Državni tužilac bi svoju ulogu u ovim postupcima morao promeniti, kroz aktivno učešće u njima. Specijalizacija sudskog veća i njegovo izdvajanje iz rada i redovne nadležnosti vanraspravnog veća doprineli bi efikasnosti u radu po ovim predmetima. Opoziv uslovnog otpusta bi trebalo raditi na isti način i postupku kao i odobravanje uslovnog otpusta. Uslovni otpust kao korektiv pravnosnažnoj sudskoj presudi zahteva da bude pod nadzorom stručnih organa i nadležnošću suda. Ovo bez obzira da li se osuđenom kojem se kazna suspenduje kroz uslovni otpust određuje da ispuni i obaveze predviđene krivičnopravnim odredbama.
Uslovni otpust
Institut uslovnog otpusta osuđenih lica sa izdžavanje kazne regulisan je Zakonom o izdržavanju krivičnih sankcija, od 146-152, objavljenom u Službenom glasniku Srpske br 16/97, od 16.04.1997. godine.
Ovim Zakonom utvrđeno je da se osuđeni može uslovno otpustiti sa izdžavanja kazne zatvora ukoliko su ispunjeni uslovi utvrđeni Zakonom.
Zakonom su predviđene dve vrste uslovnog otpusta I to:
Uslovni otpust odlukom Komisije za uslovni otpust koji osuđena lica popularno zovu “Pravosuđe”.
Uslovni otpust odlukom upravnika Zavoda ili popularno “ZIKS”
-1- Uslovni otpust odlukom Komisije za uslovni otpust Molbu za uslovni otpust Komisiji ministarstva pravde podnosi osuđeni preko Službe za opšte poslove Zavoda, I to kada izdrži najmanje jednu polovinu kazne zatvora na koju je osuđen. Upravnik Zavoda, takođe, može podneti predlog za uslovni otpust osuđenog lica. O molbi I predlogu za uslovni otpust odlučuje Komisija za uslovni otpust, koju obrazuje Ministar pravde. Komisiju čini pet članova od kojih najmanje dva člana – sudije Vrhovnog suda Republike Srpske. Pre donošenja odluke, Komisija za uslovni otpustobavezno pribavlja pismeno mišljenje stručnih službi Zavoda za izdržavanje kazne.
-2- Uslovni otpust odlukom upravnika Zavoda
Upravnik Zavoda može osuđenog koji je izdržao najmanje 4/5 kazne zatvora uslovno otpustiti najranije tri meseca pre isteka kazne, ako se osuđeni primerno vlada I zalaže na radu. U oba opisana slučaja rešenje o uslovnom otpustu predaje se osuđenom u roku od tri dana od odonošenja rešenja, a dostavlja se i sudu kojije izrekao kaznu i uputio osuđenog na izdržavanje kazne. Datum otpuštanja sa izdržavanja kazne sastavni je deo rešenja o uslovnom otpustu. Važno je napomenuti da je na odluku Kominisje Ministarstva i upravnika Zavoda od presudnog značaja pored vladanja i zalaganja na radu, eventualni novi krivični postupak ili presuda za drugo krivično delo koja nije postala pravosnažna.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET