Ugovori u privredi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ugovori u privredi". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Nemanja Čotra F015/09
SEMINARSKI RAD
POSLOVNO PRAVO
-UGOVORI U PRIVREDI-
01.11.2010.
I Pojam i termini ugovora u privredi
U vezi sa ugovorima u privredi postavlja se izmedju ostalog i pitanje termina, iz tog razloga što u nauci i praksi za to ne postoji jednoobrazno rešenje. Tako se pojavljuju razni termini, kao što su poslovi prometa robom, ugovori robnog prometa, poslovi robnog prometa,ugovori u privredi.
U zakonu o obligacionim odnosima, koji uredjuje ovu kategoriju ugovora,koristi se termin „Ugovori u privredi“.
Opšte uzanse za promet robom koristile su se terminom „poslovi prometa robom“, te je i ovaj stav bio prihvatljiv u vreme dok još nisu postojali zakoni iz oblasti obligacionih-pravnih odnosa.
Iz tih razloga, smatra se da bi danas sa aspekta kako prakse, tako i nauke, najpoželjnije bilo koristiti termin „ugovori u privredi“. U poslednje vreme, naročito od usvajanja Zakona o preduzećima, prihvaljtiv je i pojam „ugovori trgovinskog prava“, dok se u zapadnim zemljama često za privredno pravo koristi termin poslovno pravo, te se sa tim u vezi koristi i termin “ugovori poslovnog prava“. I ovaj pojam je prihvatljiv, pogotovo ako uzmemo u obzir da se pojavljuju i novi ugovori u privrednom pravu koji često imaju primese mešovitosti (ugovor o lizingu).
Ugovori u privredi imaju posebno veliki značaj za preduzeća i društva koja svakodnevno stupaju u odredjene ugovorne odnose medjusobno, bilo da je to u cilju prodaje gotovih proizvoda,skladištenja robe, otpreme robe i slično.
Prevashodno, da bi se neki ugovor smatrao ugovorom u privredi potrebno je da predmet tog ugovora bude vršenje nekih privrednih usluga. Sama definicija ugovora u privredi podrazumeva odredjene subjektivne i objektivne kriterijume.
Tako, po kriterijumu subjekata koji stupaju u ugovorne odnose, treba podrazumevati ona lica koja se kao privredni subjekt bez obzira da li su pravna ili fizička lica, pojavljuju kao ugovorne strane pri zaključenju ugovora. U objektivne kriterijume spadaju, pre svega oni kriterijumi koji odredjuju predmet i sadržinu ovih ugovora, tj.da li su te ugovore zaključuju privredni subjekt u cilju obavljanja svojih delatnosti.
II Karakteristike (osobine) ugovora u privredi
Ugovori u privredi imaju odredjene osobnosti po kojima se razlikuju od ugovora gradjanskog prava. Te osobenosti bile bi sa aspekta ko su subjekti novim ugovorima, šta je predmet (objekat) ugovora, formalnosti/neformalnosti, pooštrena odgovornost ugovorenih strana, savesnost i poštenje istih, nadležnosti posebnih sudova u slučaju sporova itd.
Subjekti ugovora u privredi
Subjektima ugovora u privredi smatraju se preduzeća, zadruge, društva, koja stupaju u ugovorene odnose i zaključuju ugovore iz predmeta svog stalnog poslovanja. Po našem ZOP(zakon o preduzećima) to su preduzetnici koji obavljaju delatnost radi sticanja dobiti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET