Ugovori sa međunarodnim elementom | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ugovori sa međunarodnim elementom". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UNIVERZITET U NOVOM PAZARU VISOKOŠKOLSKA JEDINICA U NIŠU
DEPARTMAN PRAVNIH NAUKA
SMER
OPŠTE PRAVO
SEMINARSKI RAD
Predmet
Međunarodno privatno pravo
Tema
Ugovori sa međunarodnim elementom
Niš, Novembar 2012
SADRŽAJ
UVOD 3
1.POJAM 4
2.UREĐIVANJE UGOVORNIH ODNOSA 4
3.UGOVOR O PRODAJI ROBE 4
4. CEPANJE UGOVORA 5
5.MERODAVNO PRAVO ZA REŠAVANJE SPOROVA 5
6.MEĐUNARODNA NADLEŽNOST 7
6.1.OPŠTA MEĐUNARODNA NADLEŽNOST 8
6.2.POSEBNA MEĐUNARODNA NADLEŽNOST 8
6.3.UGOVARANJE NADLEŽNSTI SUDA SRBIJE I STRANOG SUDA 9
ZAKLJUČAK 10
LITERATURA
UVOD
Ugovorni odnosi sa elementom inostranosti spadaju u red najbrojnijih i najznačajnijih odnosa međunarodnog privatnog prava. Određivanjem merodovnog prava za ugovorne odnose sa stranim elementom ima dosta cpecifičnosti u poređenju sa ostalim oblastima privatno pravnih odnosa. Imajući to na umu razumljivo je što se u pojedinim oblastima ugovornog prava države pristupile unifikaciji materijalnih i kolizionih normi, jer je na taj način pokušano da se dođe do rešenja a samim tim i do većeg stepena pravne sigurnosti.
U ovom radu obradiću kako se uređujju ugovorni odnosi, načini rešavanja sporova, kakva je nadležnost naših sudova u tim sporovima i vrste nadležnosti.
1.POJAM
Ovo je oblast u kojoj je sloboda uređivanja međusobnih odnosa stranaka najveća, a intervencija zakonodavca imperativnim normama svedena je na minimum, najčesće u cilju zaštite samih ucesnika ugovornih odnosa, a ređe u cilju zaštite širih interesa. Što detaljnije I preciznije stranke urede svoje ugovorne odnose, manja je potreba za trazenjem pravnih rešenja u dispozitivnim normama merodavnog prava.
Princip slobode ugovaranja prenet je I na teren međunarodnog privatnog prava, uvođenjem posebne odlučujuce činjenice – autonomije volje stranaka, odnosno prava stranaka da same izaberu merodavno pravo. Ugovori sa elementom inostranosti spadaju u red najbrojnijih I najznačajnijih odnosa medjunarodnog privatnog prava.
2.UREĐIVANJE UGOVORNIH ODNOSA
Pravo koje važi u mestu zaključenja merodavno je da se odredi da li se ugovor može sačiniti u usmenoj formi ili je potrebna pisana forma I da li je za zaključenje potrebna saglasnost ili dozvola državnih organa. U današnjem zakonodavstvu postoji tendencija da se postignuta saglasnost volja ugovornih strana održi na snazi čak I kada forma ugovora ne ispunjava uslove propisane pravom mesta zaključenja. Tradicionalno se uporednom zakonodavstvu izdvaja posebna koliziona norma kojom se određuje merodavno pravo za formu ugovora I prihvata kao jedina ili alternativno odlučujuća činjenica mesto zaključenja ugovora (logus regit actum). Izuzetak od ovog opšte prihvaćenog pravila su ugovori koji imaju za predmet nekretnine.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET