Ugovori o turističkim uslugama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ugovori o turističkim uslugama". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SVEUČILIŠTE/UNIVERZITET “VITEZ”
TRAVNIK
Tema:Ugovori o turističkim uslugama
Travnik,decembar 2010
SADRZAJ:
Uvod
Turisticke usluge se javljaju ne samo u oblasti ugostiteljstva vec i u oblasti saobracaja, osiguranja, trgovine, bankarstva i sl.U ove usluge spadaju narocito: ugostiteljske usluge (smestaj,ishrana i dr.), turisticko-agencijske usluge, turisticka putovanja, izleti u zemlji i inostranstvu, sportski lov i ribolov, iznajmljivanje motornih vozila i plovila, prihvatanje, cuvanje i odrzavanje plovila, pruzanje usluge igara na srecu, kao i usluge turistickih putovanja i izleta.
Takodje, pod turistickim uslugama podrazumevaju se i usluge kongresnog i zdravstveno-rekreativnog turizma, kao i saobracajne usluge.U poslu obavljanja turistickih usluga pojavljuje se sve veci broj subjekata. Razvojem turizma sve veci znacaj dobijaju turisticke agencije, koje pored posrednickih i agencijskih funkcija,sve cesce samostalno pruzaju turisticke usluge u svoje ime i za svoj racun.Slozenost i visedimenzionalnost posla turisticke usluge cini otezanim njegovo definisanje.Ugovorom o turistickim uslugama obavezuje se jedna ugovorna strana - turisticka organizacija,da drugoj ugovornoj strani – korisniku turisticke usluge, pruzi ugovorenu vrstu turisticke usluge, a druga ugovorna strana (korisnik turisticke usluge) se obavezuje da za izvrsenu ugovorenu turisticku uslugu plati prvoj ugovorenoj strani (turistickoj organizaciji) ugovorenu nagradu.U savremenim uslovima sve je teze razlikovati sadrzaj turistickih usluga u unutrasnjem i medjunarodnom prometu, jer su razlike izmedju ovih turistickih usluga uglavnom, u okviru uobicajenih standarda, kvantitativne prirode posto se u medjunarodnom turizmu mora uvek pojaviti nekoliko posebnih turistickih usluga koje se ne pojavljuju u unutrasnjem turizmu, kao npr. obezbedjenje pasoša i viza, strane valute, eventualno obezbedjenje strucne vodicke sluzbe itd.Nagli razvoj turizma je doveo do toga da su se izradila prva medjunarodna pravila o turizmu.
2.VRSTE UGOVORA O TURISTIČKIM USLUGAMA
Sa povećanjem broja ugovora koje svakodnevno zaključuju turisticke agencije, putničke agencije, biroi za organizovanje odmora i razne druge slicne organizacije, pojavila se potreba za donosenjem propisa o tim ugovorima.
Zato su u ZOO (clan 859-896 ) unete odredbe o tri vrse ugovora o turistickim uslugama, to su:
a. ugovor o organizovanju putovanja
b. posrednicki ugovor o putovanju
c. ugovor o angazovanju ugostiteljskih kapaciteta (tzv. ugovor o alotmanu).
Treba ukazati da u poslovnoj parksi veci znacaj imaju, pored napred navedenih ugovora, takodje i ugovori o najmu ugostiteljskog objekta,ugovor o rezervaciji i ugovor o ugostiteljskim uslugama. Ugovorom o najmu ugostiteljskog objekta stvara se ugovorna obaveza ugostiteljskoj organizaciji da turistickoj organizaciji stavi na raspolaganje ceo ili jedan deo ugovorenog ugostiteljskog objekta, a turisticka organizacija se obavezuje da za to plati ugostiteljskoj organizaciji ugovorenu nagradu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET