Ugovori o turističkim uslugama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ugovori o turističkim uslugama". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj
Uvod……………………………………………………………………………………...….2
1. Pojam ugovora o turističkim uslugama………………………………………….……..…2
2. Ugovori o turističkim uslugama u našem pravu.................................................................2
3. Zaključenje i elementi ugovora o turističkim uslugama………………………………….3
4. Vrste ugovora o turističkim uslugama……………………………………………………4
4.1. Ugovor o organizovanju putovanja……………………………………………..4
4.2. Posrednički ugovor o putovanju………………………………………………...5
4.3. Ugovor o angažovanju ugostiteljskih kapaciteta (ugovor o alotmanu)…………6
5. Posebna vrsta ugovora o turističkim uslugama…………………………………………...7
5.1. Ugovor o najmu ugostiteljskog objekta……………………………………...…7
5.2. Ugovor o rezervaciji…………………………………………………………….7
5.3. Ugovor o ugostiteljskim uslugama………………………………………...……8
6. Prestanak ugovora o turističkim uslugama……………………………………………….8
Zaključak…………………………………………………………………………………...8
Literatura…………………………………………………………………………………...9
UVOD
Ravojem međunarodnog saobraćaja i opštim porastom životnog standarda u svetu i kod nas omogućen je veoma nagli razvoj turizma i to je uticalo na to da turizam ima masovni karakter. Sama ta pojava zahtevala je potrebu za regulacijom turističkih usluga. Zbog raznolikosti sadržaja turističkih usluga nastali su ugovori o turističkim uslugama koji sadrže prava i obaveze ugovorenih strana odnosno organizatora putovanja i korisnika turističkih usluga.
U daljem nastavku izlaganja rada pozabivićemo se pitanjima opštih pojmova vezanih za ugovore o turističkim uslugama a odnose se na pojam, regulaciju, elemente, zaključenje i prestanak ugovora kao i na vrste ugovora o turističkim uslugama u kojima su jasno i precizno definisane obeveze i prava svih učesnika ugovora. Sve ovo daće nam jednu sveobuhvatnu saznajnu celinu o osnovnim pojmovima vezanih za karakteristike ugovora o turističkim uslugama.
1. POJAM UGOVORA O TURISTIČKIM USLUGAMA
Ugovorom o turističkim uslugama obavezuje se jedna ugovorena strana (turistička organizacija ili turistička agencija) da drugoj ugovorenoj strani odnosno korisniku turističke usluge, pruži ugovorenu vrstu turističke usluge, dok se druga ugovorena strana obavezuje da za izvršenu ugovorenu turističku uslugu plati prvoj ugovorenoj strani (turističkoj organizaciji) ugovorenu nagradu.
Veoma je teško nabrojati šta sve predstavlja i šta može predstavljati turističku uslugu, jer se one ne pojavljuju samo u oblasti ugostiteljstva, nego i u oblastima saobraćaja, osiguranja, trgovine, bankarstva, kulture, zabeve itd. Razvojem turizma sve veći značaj dobijaju i putničke agencije (turističke agencije) koje danas obavljaju značajne funkcije i zadatke u ime i za račun turiste, ili zastupaju interese turističkih agencija i organizacija. Dans, one samostalno pružaju svoje usluge u vidu paket usluga. Važno je napomenuti da se pružanjem turističkih usluga bave organizacije neprivrednog karaktera, ali postoji i nekoliko organizacija koje se bave poslovima unapređenja domaćeg i međunarodnog turizma. Iako, su odnosi u turizmu sve složeniji i sve je veči broj učesnika u turističkoj privredi, prilikom pravnog regulisanja treba razlikovati tri osnovne grupe pravnih odnosa:odnose između turističke agencije koja pruža turističke usluge i neposrednog korisnika turističkih usluga, odnose između turističke organizacije i turističke ili putničke organizacije i odnose između turističkih organizacija i neposrednog korisnika turističkih usluga.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET