Takseni obveznik i nastanak taksene obaveze | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Takseni obveznik i nastanak taksene obaveze". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
ПАНЕВРОПСКИ УНИВЕРЗИТЕТ
„АПЕИРОН“
БАЊА ЛУКА
ФАКУЛТЕТ ПРАВНИХ НАУКА
СЕМИНАРСКИ РАД
ИЗ
ПРЕДМЕТА: КАНЦЕЛАРИЈСКО ПОСЛОВАЊЕ
ТЕМА: ТАКСЕНИ ОБВЕЗНИК И НАСТАНАК ТАКСЕНЕ ОБАВЕЗЕ
Професор: СТУДЕНТ:
Бр.индекса 413-08/ ВОП
Бања Лука 2009.године
САДРЖАЈ:
1. УВОД .........................................................................................3
2. Таксени обвезник и настанак таксене обавезе........................4
3. ЗАКЉУЧАК............................................................................. 12
4. ЛИТЕРАТУРА..........................................................................13
УВОД
Таксе су облик прикупљања прихода државе познат већ и у робовласничким (нпр. у Риму, Атени и другим) античким државама и у феудалним државама.Тако су се у робовласничким државама наплаћивале судске таксе, таксе за приступ у храмове гдје се приносила жртва боговима, таксе за употребу воде у привредне сврхе и слично.
Таксе су се наплаћивале за услуге које су државни органи чинили физичким особама.Износ убран од такси, био је, у правилу, приход оног државног службеника који је извршио тражену услугу. Одатле и назив за ту врсту таксе: чиновничка или службеничка такса.
Приликом продаје појединих чиновничких мјеста(држава, односно владар остваривали су значајне приходе продајом чиновничких или других мјеста); висина накнаде за то мјесто утврђивала се овисно о очекиваној користи (наплаћеној висини прихода од таксе) коју је поједино мјесто(положај) имало за особу која је од државе то мјесто купила. Поступним укидањем тзв. чиновничких такси и њиховом замјеном таксама као приходом државног прорачуна, створени су основни предувјети за развој добро организиране, независне и некорумпиране управе и судства који су непристрасно и релативно јефтино обављали послове из своје надлежности. Пристојбене обавезе у данашњем смислу ријечи најуже је повезана са развојем јавне управе.
С временом је дошло до проширења обавеза плаћања такси и повећања њихова терета.Међутим, повећањем круга порезних обвезника, броја порезних облика, а посебно порезног терета у укупним се приходима државе све више смањује удио прихода убраних наплатом такси.
Поред пореза, таксе такође спадају у тзв. фискалне облике јавних прихода. Под таксама се подразумевају јавни приходи који представљају новчани еквивалент за услуге које чине јавни органи или друга јавноправна тела физичким или правним лиицма. У том контексту, таксе се јављају као противнакнада за извршене услуге од стране јавноправних тела. Управо та карактеристика такса омогућава да се оне одвоје од пореза.
Особина добровољности плаћања омогућава разликовање такси на једној страно од пореза и доприноса на другој страни. Наиме, порези и доприноси спадају у категорије “принудних” јавних прихода, јер их њихови обвезници морају платити.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET