Stvaranje i razvoj kraljevine SHS | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Stvaranje i razvoj kraljevine SHS". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

1.Sadržaj:
1.Sadržaj..............................................................................................................2
2.Pojava ideje o Jugoslovenstvu..........................................................................3
3.Politički i vojni položaj Srbije u I svetskom ratu.............................................4
4.Stvaranje Jugoslovenskog odbora....................................................................5
5.Krfska deklaracija............................................................................................7
6. ženevski sporazum.........................................................................................9
7. Proglašenje Kraljevine Srba,Hrvata i Slovenaca...........................................10
8.Zaključak........................................................................................................15
9.Literatura.........................................................................................................17
2.Pojava ideje o Jugoslovenstvu
Rešavanje srpskog ujedinjenja se povezivalo sa složenim odnosima velikih sila,a stvaranje jugoslovenske države ukazivalo kao neminovnost.
Još u prvoj ratnoj godini,posle bitaka na Ceru i Kolubari,srpska vlada je formulisala ideju o ujedinjenju svih južnoslovenskih naroda u jednu državnu zajednicu.Narodna skupština je 7.decembra 1914. na zasedanju u Nišu,usvojila deklaraciju u kojoj je,kao osnovni ratni cilj Srbije,prihvatila jugoslovensko ujedinjenje.
Ovaj dokument ući će u istoriju kao Niška deklaracija i predstavljaće prvi konkretan korak u realizaciji ideje ujedinjenja.
Izjavu koju je pročitao Nikola Pašić:’’Srpska vlada će sve svoje sile staviti u službu velike stvari i srpske države i srpsko-hrvatskog i slovenskog plemena.Vlada smatra kao svoj najglavniji i u ovim sudbonosnim trenucima jedini zadatak,da obezbedi uspešan svršetak ovog velikog vojevanja,koje je postalo ujedno borbom za oslobodjenje i ujedinjenje sve naše neslobodne braće Srba,Hrvata i Slovenaca’’.
Uprkos svim naporima srpske vlade i Jugoslovenskog odbora,pitanje jugoslovenskog ujedinjenja zavisilo je od razvoja na svetskim frontovima i bilo je povezano sa odlukom Antante da li će Austro-Ugarska nestati kao država ili će biti obnovljena.
Tek kada su Saveznici doneli odluku o slamanju Centralnih sila,otvoren je prostor da se,na razvalinama nekada moćne imperije ,konačno realizuje ideja o stvaranju južnoslovenske države.
Ukazavši se mogućnost stvaranja srpskog ujedinjenja i formiranje Velike Srbije,dovodi se u vezu sa Londonskim ugovorom od 26.aprila 1915.
U pitanju je bio sporazum izmedju Italije i Antane o teritorijalnim ustupcima Italiji.
Slabost Turske i jačanje Srbije, Bugarske i Grčke posle Berlinskog kongresa unele su nadu kod slovenskih naroda pod Austro-Ugarskom, ali i surevnjivost austrougarske i italijanske vlasti. U Srbiji su postojale tri ideje o ujedinjenju.
Prva je pripovedala o ujedinjenju Srbije i Bugarske, druga je bila izražena u „Načertaniju“ Ilije Garašanina i odnosila se na stvaranje jugoslovenske države, dok je treću zastupao Svetozar Miletić i odnosila se na stvaranje Balkanske federacije.
Kod Južnih Slovena u Austro-Ugarskoj su postojale dve ideje. Prva je zastupala stvaranje jugoslovenske jedinice u okviru Austro-Ugarske (trijalistička monarhija), a druga je bila za stvaranje nezavisne jugoslovenske države. Glavni protivnici stvaranja države Južnih Slovena bili su spoljni činioci.
3.Politički i vojni položaj Srbije u I svetskom ratu
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET