Stečajni postupak | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Stečajni postupak". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET ZA POSLOVNE STUDIJE BANJA LUKA
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA
POSLOVNO PRAVO
TEMA: STEČAJNI POSTUPAK
1. UVOD……………………………………………………………………………… 3 2. POJAM ,,STEČAJNI POSTUPAK”…………………………………………….. 4 3. POKRETANJE STEČAJNOG POSTUPKA…………………………………… 5 4. ORGANI STEČAJNOG POSTUPKA………………………………………….. 6 5. RAZLOZI ZA POKRETANJE STEČAJNOG POSTUPKA…………………. 7 6. PRETHODNI POSTUPAK……………………………………………………… 8 7. RIJEŠENJE O STEČAJNOM POSTUPKU……………………………………. 9 8. STEČAJNI POSTUPAK…………………………………………………………. 11 9. STEČAJNA MASA I RASPOREĐIVANJE POVJERILACA………………... 12 -STEČAJNA MASA………………………………………………………………………………… 12 -ISPLATNI REDOVI STEČAJNIH POVJERILACA…………………………………………….. 12 10. NAMIRIVANJE POVJERILACA………………………………………………. 14 -PRIJAVE POVJERILACA I ROČIŠTE ZA ISPITIVANJE POTRAŽIVANJA………………… 14 -GLAVNA DIOBA………………………………………………………………………………….. 14 11. ZAKLJUČENJE STEČAJNOG POSTUPKA………………………………….. 16 12. OGLAŠAVANJE, DEJSTVO ZAKLJUČENJA I OBUSTAVA STEČAJNOG POSTUPKA……………………………………………………… 17 13. KRIVIČNA ODGOVORNOST U TOKU STEČAJNOG POSTUPKA……… 18 -ZLOUPOTREBA LAŽNOG STEČAJA………………………………………………………….. 18 -PROUZROKOVANJE STEČAJA NESAVJESNIM POSLOVANJEM………………………… 18 -ZLOUPOTREBA U STEČAJNOM POSTUPKU ILI POSTUPKU PRINUDNOG PORAVNANJA……………………………………………………… 19 -OŠTEĆENJE ILI POVLAŠĆIVANJE POVJERILACA………………………………………… 19 14. ZAKLJUČAK…………………………………………………………………….. 21 15. LITERATURA……………………………………………………………………. 22 SADRŽAJ
UVOD
U ovom seminarskom radu pokušaćemo da se što više približimo pojamu stečaj, odnosno stečajni postupak. Tema za rad je odabrana sa namjerom da se daju tačni i vjerodostojni podaci o stečaju kao pravnoj mjeri, odnosno pravnom postupku prema privrednom subjektu koje više nije u mogućnosti da ispunjava svoje obaveze, tj. da posluje pozitivno, da izmiruje sva pristigla zaduženja, da ispunjava obaveze prema dobavljačima, isplaćuje plate radnicima i slično.
Pojam stečaj na našim prostorima je postala svakodnevnica pogotovo u ratnom i poslijeratnom periodu, od 1992. god. pa na dalje, gdje su mnogi privredni subjekti u zemlji došli u stečajni postupak. Ovaj radi treba da pojasni šta znači sam pojam stečaj, koji se uslovi nameću zbog kojih pojedini privredni subjekti dolaze u stečaj, kako se sprovodi i koji su organi stečajnog postupka, koji su to postupci, odredbe i djelovanja radnog stečajnog tijela privrednog subjekta u kojem se vodi stečajni postupak.
Posebna pažnja je posvećena zakonskim odredbama vezanim za stečajni postupak, tj. kako je zakonski propisano sprovođenje stečajnog postupka, obaveze organa upravljanja preduzeća pred i za vrijeme stečajnog postupka kao i obaveze stečajnih organa, obaveze prema zaposlenim u privrednom subjektu za vrijeme stečaja, obaveze prema svim potražiocima na štetu preduzeća, krivičnu odgovornost organa stečajnog postupka i stečajnog dužnika kao i dalji odnos države prema tom određenom privrednom subjektu.
Takođe ćemo se osvrnuti i na krivični zakon Republike Srpske, odnosno koje su to obaveze odgovornoh lica i koje se mjere poduzimaju u slučaju nepoštivanja zakonskih odredbi koje su propisane za stečajni postupak.
2. POJAM ,,STEČAJNI POSTUPAK“
Stečaj, odnosno stečajni postupak je jedan od vidova prestanka rada preduzeća.
Stečajni postupak u Republici Srpskoj je zakonski regulisan i to Zakonom o stečajnom postupku. (
U zakonu o stečajnom postupku stoji da se Stečajni postupak sprovodi radi grupnog namirenja povjerilaca stečajnog dužnika, unovčenje njegove imovine i podjele prikupljenih sredstava povjeriocima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET