Sindikati i njihove organizacije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sindikati i njihove organizacije". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
С А Д Р Ж А Ј
1.УВОД..........................................................................................................2
2. КРАЋИ ОСВРТ НА ИСТОРИЈУ РАДНИЧКОГ ПОКРЕТА.........3
3. СИНДИКАЛНО ОРГАНИЗОВАЊЕ...................................................4
4. ЗАШТИТА ЧЛАНОВА И ПРЕДСТАВНИКА СИНДИКАТА,
УДРУЖЕЊА ПОСЛОДАВАЦА..........................................................5
5. ЦИЉЕВИ И ЗАДАЦИ СИНДИКАЛНИХ ОРГАНИЗАЦИЈА......5
6. ОСНОВНА СИНДИКАЛНА ПРАВА..................................................6
7. ШТРАЈК....................................................................................................7
7.1. Пример одлуке о организовању и ступању у штрајк........9
8. ЗАКЉУЧАК...........................................................................................10
ЛИТЕРАТУРА...........................................................................................11
1. УВОД
Основни мотив за писање рада на ову тему, јесте тренутна ситуација у друштву, врло чест штрајк радника појединих занимања, које заступају њихови синдикати, представљајући их у њиховим захтевима.
Синдикална организација је самостална, демократска и интересна организација запослених, која, без обзира на пол, језик, расу, боју коже, националну и верску припадност, здравствени стање, породичне обавезе, сексуално опредељење, политичко или друго уверење, социјално порекло, имовинско стање, чланство у политичким организацијама, образовање и тд, остварује, штити и унапређује права из рада и по основу рада, као и професионалне, радне, економске, социјалне, културне и друге појединачне и колективне интересе чланства, на начелима добровољности, солидарности, одговорности, ефикасности и јавности рада, уз координацију у извршавању статутарних и програмских надлежности.
Синдикат се оснива са циљем да са менаџментом преговара о надницама, радном времену, одморима и другим условим рада. Дужан је да максимално штити радна права и интересе радника, и то треба да чини мирним , допуштеним и демократским средствима.
Синдикат је снажнији и способнији да се развија и шири своју мрежу, уколико има едуковане активисте и чланове, способне да запослене увере у неопходност и значај синдикалне организованости и способност синдиката за вођење успешне синдикалне борбе за остваривање радних и синдикалних права.
Синдикални приручник има за сврху да помогне онима који чине прве синдикалне кораке, да стекну основна знања о циљевима, садржају и начину органозовања синдиката. Приручником су обухваћена сва питања и информације које сваки синдикални активиста у предузећу и установи треба да зна како би, на правно ваљан начин, успоставио и развијао синдикалну организацију и усмеравао њено деловање на заштити постојећих и успостављању вишег нивоа радних и синдикалних права.
2. КРАЋИ ОСВРТ НА ИСТОРИЈУ РАДНИЧКОГ ПОКРЕТА
Током 19. века држава се суздржавала од уплитања у регулисање односа између послодавца и запослених, колико је то било могуће. Постојале су претпоставке да није потребно мешање државе у слободу рада радника и слободу деловања послодаваца. На основу овога , и на основу неограничене 'слободе уговарања' држава је забрањивала синдикално деловање и право на штрајк, а све ово је трајало до половине 19. века. Мало краће је трајало само у Енглеској. Акције запошљених осуђиване су и третиране као кривично дело. Биле су прописане и изрицане високе казне. И поред тога незадовољство радника је било све веће, па је и њихово супротстављање било све веће. Зато је морало да се приступи ублажавању казни.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET