Seksualno uznemiravanje na poslu | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Seksualno uznemiravanje na poslu". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Univerzitet u Nišu
Pravni fakultet
VIKTIMOLOGIJA
TEMA:
Seksualno uznemiravanje na poslu
Sadržaj:
Uvod 3
Pojam i definicija seksualnog uznemiravanja na poslu 4
Ko vrši seksualno uznemiravanje? 6
RAZLIČITE GRUPE HARASERA ( POČINILACA SEKSUALNOG UZNEMIRAVANJA ) : 6
Oblici seksualnog uznemiravanja 8
Sekualno uznemiravanje ili udvaranje? 10
Istraživanja o seksualnom uznemiravanju u Evropi 11
Šta uraditi... u slučaju seksualnog uznemiravanja. 13
Zaključak 16
Literature: 17
Uvod
Seksualno uznemiravanje i ucenjivanje je oduvek postojalo. Međutim o tome se nikad nije govorilo. Ako su se pojmovi menjali, napadi na fizički i psihički integritet žena su uporno opstajali.
U srednjem veku, na primer, pravo prve bračne noći se vrlo učestalo praktikovalo : kada se kmet ženio morao je da plati za svečanost venčanja i da svoju ženu ustupi gazdi prve bračne noći. U XIX veku, bilo je uobičajeno da buržui imaju “ženu koju izdržavaju“.
Ono što je novo u našem vremenu je obelodanjivanje seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja i organizovanje za borbu protiv nasilja koje žene podnose. Ponašanje nasilnika je ponekad tako vešto da se žene nadju u konfuznim situacijama.
Pojam i definicija seksualnog uznemiravanja na poslu
Teško je dati iscrpnu definiciju seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja, jer oni poprimaju različite oblike; ipak trba izdvojiti od ostalih oblika nasilja.
Seksualno uznemiravanje i ucenjivanje se može njaprostije definisati kao nasilnički cilj usmeren prvnstveno protiv žena koji podrazumeva seksističku diskriminaciju sve do seksualne agresije.
Stepeni viktimizacije žrtve se keće od sksualne diskriminacije do seksulane agresje (kao krajni stadijum seksualnog uzemiravanja i ucnjivanja):
Seksistička diskriminacija
Uobičajeno je da se čuju opaske koje nisu isključivo u kontekstu seksualnosti, ali su ipak diskriminatorske poput onih kod saobraćajnih nezgoda: "to ne čudi jer je žena vozila".
Seksualno uznemiravanje
U slučaju seksualnog uznemiravanja jasno je izražen kontakst i konotacija seksualnosti čija je žrtva prvenstveno žena koja je svojevrsni objekat opaski poput "kakva prilika da sam se našao oči u oči sa tako lpom devojkom", " šta si noćas radila, imaš podočnjake", " kakva ženska"! U svim slučajevima evidentan je negativan prizvuk konotacije po ženu, medjutim treba gajiti iluzije da je seksualno uznemiravanje u bilo kom slučaju prijatno za žrtvu koja je prvenstveno žena. Kakav god da je kompliment ili primedba, cilj mu je uvek isti: da je žrtva odnosno u većini slučajeva žena dovedena u podredjen položaj u odnosu na harasera koji je prvenstveno muškarac.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET