Seksualni delikti | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Seksualni delikti". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


САДРЖАЈ:
Увод.........................................................................................................3
Разлике старијег и новог законодавства..............................................4
Поједина кривична дјела.......................................................................5
Остала кривична дјела против полног интегритета...........................5
Правилник за особе које су преживјеле полно насиље......................6
Положај центра за социјални рад……………………………….....…8
Снимање дјечије порнографије у БиХ није кривично дјело............10
Правна заштита полног интегритета..................................................15
Литература............................................................................................17
1. УВОД
Законодавна регулатива полних деликата у савременим кривичним законодавствима је, посљедњих неколико деценија, доживјела велике промјене. За разлику од старијег законодавства у којим је већи број понашања у овој области човјековог живота био инкриминисан, независно од тога да ли их је појединац вршио добровољно или не, модерна концепција законске регулативе полази од става да је човјекова сексуалност дио његове интиме у коју држава не треба да задире нормама кривичног права, па цак и онда када се ради о полно инверзивном понашању, осим ако их не прати насиље или различити облици злоупотребе.
У складу са тим и кривично-правна репресија се све више ограничава на она полна понашања која се предузимају против воље другог човјека, односно на таква понашања која повређују полно достојанство човјека као саставни дио укупног интегритета личности и слободе човјека. Наведено становиште које се чини потпуно легитимним када су у питању одрасла лица, задобија сасвим друге димензије ако је ријеч о младим лицима , поготово ако су у питању дјеца. У том смислу је у савременом кривичном праву евидентна сасвим супротна тенденција, која подразумјева ширење и јачање кривично-правне заштите полног интегритета наведених лица.
Криминално-политицки основ једног таквог правца појачане кривично-правне заштите ових лица је посве разумљив и оправдан ако се имају у виду негативне посљедице које такво понашање, макар се оно одвијало и на добровољној основи, има на несметани, не само полни вец и на укупни психо-физички и морални развој младих људи.
Наведене тенденције и кретања у савременом кривичном праву и законодавству, представљале су основно полазиште у легислативном уређају ових деликата приликом реформе кривичног законодавства Републике Српске која је извршена 2000. године.
2. РАЗЛИКЕ СТАРИЈЕГ И НОВИЈЕГ ЗАКОНОДАВСТВА
Дакле, на основу њих је извршена ревизија основне концепције ових кривичних дјела којом су уведене сасвим нове инкриминације, затим извршена декриминација неких постојећих инкриминација, али и суштинско мијењање и редефинисање основног кривичног дјела из ове групе дјела, тј. кривичног дјела силовања.
Најзначајнија измјена која је утицала и на многа друга законска рјешења у оквиру ове групе кривичних дјела, јесте измјена у законској формулацији кривичног дјела силовања, којом је ово кривично дјело усклађено са модерним европским тенденцијама и законским рјешењима у области кривично-правне заштите полног интегритета. Прихваћена је нова концепција кривичног дјела силовања према којој извршилац дјела и пасивни субјекат могу бити лица оба пола, чиме је напуштена раније постојећа полна дискриминација према којој се кривично дјело силовања посве неприхватљиво одређивало и везивало за класично схватање чина обљубе. Надаље, укинута је тзв. брачна инкриминација, јер је пасивни субјекат проширен на лица која се налазе у брачној или ванбрачној заједници. Таквим рјешењем законодаваца је коначно уважио чињеницу да полна слобода или слобода полног одлучивања припада сваком у једнакој мјери независно од његовог, како полног тако и брачног статуса.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET