Radno pravo skripta | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Radno pravo skripta". Rad ima 131 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Radno pravo ne odnosi se samo na radne odnose vec i na socijalno osiguranje. Tj. odnosi se na radne odnose, penzijsko i invalidsko osiguranje, zdravstveno osiguranje i osiguranje za slucaj nezaposlenosti.
Ustavna Povelja predstavlja izvor prava u Srbiji i posle izdvajanja Crne Gore u kojoj se navodi da medjunarodno pravo ima primat nad nacionalnim pravom. U Ustavu koji cemo valjda nakon referenduma dobiti ne pise bas tako. Ali i dalje medjunarodno pravo ima jacu pravnu snagu nad nacionalnim pravom jer smo i mi deo Evrope, jer smo i mi nedavno postali clanica Saveta Evrope vrlo znacajne regionalne drzane zajednice. Međunarodni odnosi
Član 16.
Spoljna politika Republike Srbije počiva na opštepriznatim principima i pravilima međunarodnog prava.
Opšteprihvaćena pravila međunarodnog prava i potvrđeni međunarodni ugovori sastavni su deo pravnog poretka Republike Srbije i neposredno se primenjuju. Potvrđeni međunarodni ugovori moraju biti u skladu s Ustavom.
IZVORI RADNOG PRAVA-PITANJE
medjunarodni i
unutrasnji izvore radnog prava. (prema poreklu)
MEDJUNARODNI IZVORI RADNOG PRAVA
globalni,
regionalni, (multiletarni)
bilateralni (bilateralni ugovori).
GLOBALNI IZVORI
Globalni izvori radnog prava ticu se planete kao celine. Tu su znacajni akti dve medjunarodne organizacije koje donose propise i u ovoj oblasti - akti OUN-a i MOR-a.
Akti organizacije ujedinjenih nacija
OUN je donela niz univerzalnih akata koje deluju svojom snagom i bez ratifikacije jer su postali obicaji. Za nas su najznacajnija dva akta OUN-a to su Univerzalna deklaracija o pravima coveka i Pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima.
Univerzalna deklaracija o pravima coveka tice se citavog korpusa gradjanskih, politickih, ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava ali su za radno pravo znacajni samo neki to su pravo na rad, slobodan izbor zaposlenja, pravo na jednaku zaradu za isti rad, sloboda sindikalnog organizovanja, ograniceno radno vreme, odmori, odsustva itd. Nije formalni izvor prava jer iz nje ne proizilaze posebne obaveze za drzave clanice UN-a ali je znacajna jer mnoge zemlje u svetu njene odredbe unele u svoje ustave.
Pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima je znacajniji za radno pravo. Regulise pitanja koja se ticu radnog prava. Sadrzi sve sto i deklaracija i jos nesto dodaje kao npr. pravo na zastitu majke, dece, pravo na rad, pravicnu zaradu, prvo na odmor i odustvo i dr.
Akti Medjunarodne organizacije rada
MOR je specijalizovana agencija OUN-a i bavi se iskljucivo radnim pravom. Ima znacajnu normativnu delatnost koju ostvaruje donosenjem konvencija i preporuka. Njena dva normativna akta su preporuke i konvencije. Predmet ovih akata su razliciti odnosi iz oblasti radnog i socijalnog osiguranja.
Preporuke nemaju obaveznu pravnu snagu. Zato se ne moze reci da su formali izvor radnog prava. Sadrze ideje, smernice, stavove, opsta nacela. U svakom slucaju izrazavaju potrebu ujednacavanja radnih zakonodavstava u svetskim razmerama. One privlace drzave i sluze oblikovanju nacionalnih propisa. Proizvode samo moralnu obavezu za drzave clanice da preduzmu odgovarajuce mere zakonskog ili upravnog karaktera koje odgovaraju ciljevima preporuke. Mogu biti samostalne ili nesamostalne. Samostalne su ako nema konvencije koju prate i uglavnom najavljuju da ce Konvencija uskoru biti doneta, ako ima konvencije onda one sluze da se ta konvencija sprovede u zivot. One su kao civilizacijska mera vrednosti nacionalnog zakonodavstva i upravo zbog tog rejtinga, imidza one privlace drzave iako one nemaju obaveznu pravnu snagu.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET