Proces formiranja Republike Srpske | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Proces formiranja Republike Srpske". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Република српска – БиХ
Универзитет Синергија Бијељина
Факултет за Безбједност и Заштиту,
Бања Лука
СЕМИНАРСКИ РАД ИЗ ПРЕДМЕТА:
УСТАВНО ПРАВО
Тема: Процес формирања Републике Српске
Ментор: Студент:
Бања Лука, мај 2009.године
САДРЖАЈ:
Увод ......................................................................................................................................... 2
Главни дио:
Услови и разлози формирања Републике Српске....................................................... 4
Принципи и институти на којима се темељи уставно уређење и конституисање Републике Српске ..................... 5
Основни конститутивни акти Републике Српске .................................................. 10
Закључак ................................................................................................................................. 13
Литература .............................................................................................................................. 14
УВОД:
Република Српска је формирана 9.1. 1992. под називом Српска Република Босна и Херцеговина, од стране представника српске националности у органима власти тадашње Социјалистичке Републике Босне и Херцеговине, још увијек формално у саставу СФРЈ. Већ раније, током распада СФРЈ, на подручјима са српском већином су се формирали паралелни органи власти, укључујући и тзв. српске аутономне области и општине и друге ентитете.
Скупштина босанскохерцеговачких Срба, формирана 24.10. 1991., је 28.2. 1992. донијела Устав Српске републике Босне и Херцеговине, којом се одредило да територија републике обухвата сва подручја са српском већином. Истом одлуком је Република проглашена дијелом југословенске федералне државе.
Након што је 5.4. 1992. Босна и Херцеговина прогласила независност, Српска Република Босна и Херцеговина проглашава 7.4. 1992. године одвајање од Босне и Херцеговине и останак у Југославији. Име републике је промијењено у Република Српска 12.8. 1992.
Власти БиХ, односно претежно бошњачка влада у Сарајеву, је формирање Републике Српске прогласила неуставном и протузаконитом, а већ прије тих догађаја су се заредали оружани инциденти између Срба и Бошњака који ће ескалирати у рат.
На почетку рата су босанскосрпске снаге, а с њима и Република Српска, стекле надзор над око 60-70 % територија предратне БиХ. 1994. и 1995. године се, првенствено захваљујући договором Милошевића и Туђмана,те акцијама Хрватске војске и зрачној подршци НАТО-а, то подручје свело на око 49 %.
Након примирја су започели преговори у Дејтону који су 21.11. 1995. довели до потписивања Дејтонског мировног споразума. Њиме је Република Српска међународно призната као један од два ентитета који чине Босну и Херцеговину (други ентитет је Федерација Босне и Херцеговине). Република Српска обухвата 49% територије Босне и Херцеговине, а Федерација Босне и Херцеговине 51%. Арбитражном одлуком о статусу Брчког, те успостављањем Дистрикта Брчко БиХ 2000. године, посјед територије оба ентитета је смањен за отприлике 0.5 - 1.0 %.
Током протеклих година, неке ингеренције Републике Српске изричито дефинисане дејтонским уставом и његовим анексима пренесене су на ниво Босне и Херцеговине (царинска и гранична служба, војска, правосуђе - оснивањем Суда БиХ и Високог судског и тужилачког савјета итд.).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET