Privredni sistem Srbije i Crne Gore sa aspekta prava industrijske svojine i mehanizama njihove zaštite | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Privredni sistem Srbije i Crne Gore sa aspekta prava industrijske svojine i mehanizama njihove zaštite". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
ВИСОКА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА
ЗА МЕНАЏМЕНТ У САОБРАЋАЈУ У НИШУ
СЕМИНАРСКИ РАД
Предмет: ОСНОВЕ ПРИВРЕДНОГ ПРАВА
ПРИВРЕДНИ СИСТЕМ СРБИЈЕ И ЦРНЕ ГОРЕ
СА АСПЕКТА ПРАВА ИНДУСТРИЈСКЕ СВОЈИНЕ
И МЕХАНИЗАМА ЊИХОВЕ ЗАШТИТЕ
Наставник: Студент:
48-п/09
Ниш, децембар, 2009.
САДРЖАЈ
Увод………………………………………………..2
Привредни систем и привредне делатности…….3
Појам и улога права индустријске својине……...6
Евентуалне мере за унапређење права индустријске својине……………………………………………..9
Закључна разматрања………………………….....11
Литература………………………………………...12
1. УВОД
Право је скуп друштвених норми које доноси држава ради заштите интереса владајуће класе. За одржавање власти владајуће класе, најважнији су економски и политички односи. Односи се регулишу одговарајућим правним нормама и право као тако има принудни карактер.
Правне норме се примењују подједнако на припаднике класе на власти и припаднике који нису на власти. Право је такође инструмент за остваривање заштите интереса владајуће класе, који се другачије не могу заштити. Садржај права се мења, јер долази до застаревања друштвених односа.
Право се одликује одређеним карактеристикама: држава својим ауторитетом обезбеђује примену права независно од тога да ли их она утврђује или неко други; правне норме регулишу само оне односе у друштву из којих настају или могу настати одређени класни сукоби; путем државе и државног апарата, владајућа класа принудно приморава чланове потчињене класе да се придржавају постојећих норматива; право је инструмент којим владајућа класа одржава постојећи начин производње чиме она има власт у својим рукама и средства за производњу.
Правом се регулишу само они односи који могу да повреде класни интерес владајуће класе. Према томе, право је средство за регулацију оних друштвених односа за које постоји потреба да се регулишу државном принудом.
Право је настало на одређеном ступњу друштвеног развоја. Јавља се у робовласничком поретку са најавом класа. Формирањем робовласнчиког поретка дошло је до појаве државе. Држава формира апарат принуде којим владајућа класа чува свој положај. Зато су држава и право две тесно повезане појаве, заједно постају и заједно нестају.
Историјски гледано право се дели на:
робовласничко
феудално
буржоаско
социјалистичко.
2. ПРИВРЕДНИ СИСТЕМ И
ПРИВРЕДНЕ ДЕЛАТНОСТИ
Делатности производње и промета робе и вршења услуга на тржишту, банакрска делатност и делатност осигурања чине скуп привредне делатности. Привредне делатности обављају привредни субјекти, који су основани и регистровани у судском или другом регистру.
Привредне делатности се разликују по свом предмету. Сродне делатности припадају истој привредној области. Према томе се привредне делатности групишу на производне, делатности робног промета, делатности вршења привредних услуга, банкарска делатност, делатност осигурања имовине и лица и као посебан вид, њихово спољнотрговинско пословање.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET