Privatizacija JAT-a | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Privatizacija JAT-a". Rad ima 26 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Univerzitet u Beogradu
Fakultet organizacionih nauka
PRIVATIZACIJA JAT-A
Case study iz Poslovnog prava
Saradnik: Ana Nikodijević
Dragana Đurđević 150/05
Svetlana Savić 151/05
Beograd 2008
SADRŽAJ
UVOD
Privatizacija JAT-a je jedna od aktuelnih tema u poslednje vreme, pa smo odlučile da joj posvetimo malo više pažnje.
U našem radu obradili smo pojam privatizacije kroz zakon, samu kompaniju JAT, kao i celokupan postupak njene privatizacije.
Prvi deo rada opisuje Zakon o privatizaciji, odnosno članove kojima se uređuju odnosi u samom procesu.
U drugom delu je predstavljena kompanija JAT, njen istorijat, delatnost, imovina, finansijski izveštaji, uspesi, itd.
Treći i najznačajniji deo, odnosi se na samu privatizaciju JAT-a. Detaljno je predstavljen celokupan tok privatizacije, od trenutka kada je Vlada Srbije donela odluku da se započne privatizacija naše nacionalne aviokompanije JAT, do propadanja tendera i odlaganja privatizacije.
2. POJAM PRIVATIZACIJE
Nakon jedanaest godina "reformi" Srbija se danas praktično nalazi na početku tranzicije u demokratsko društvo i tržišnu ekonomiju. Za razliku od situacije s kraja osamdesetih, kreatori ekonomske politike u Srbiji danas pred sobom imaju iskustva zemalja u tranziciji i mogućnost da izaberu one koncepte tranzicije koji su pokazali rezultate.
Privatizacija ipak predstavlja osnovnu polugu tranzicije i istovremeno ključni kamen spoticanja u realizaciji reformi u zemljama centralne i istočne Evrope.
Privatizacija je lakmus koji jasno pokazuje čvrstinu opredeljenja vlade da sprovede sveobuhvatne reforme, prevashodno zbog posledica koje izaziva u pogledu promena socijalnog statusa i što je možda još važnije, kulturnog obrasca i načina razmišljanja populacije.
Osnovni ciljevi zakona o privatizaciji sastoje se u uspostavljanju jasne vlasničke strukture nad preduzećima i imovinske odgovornosti vlasnika za uspeh ili neuspeh poslovanja preduzeća, novog korporativnog upravljanja u kome će rukovodstvo biti odgovorno vlasnicima, ili će vlasnici istovremeno biti i rukovodstvo stvaranju institucionalnog ambijenta za priliv stranih investicija, bilo privatizacijom postojećih, ili formiranjem potpuno novih preduzeća, korišćenjem resursnog potencijala neuspešnih preduzeća,otvaranju brojnih kanala za mobilizaciju finansijkog potencijala i neprekidno podešavanje vlasničkog portfelja pojedinaca i preduzeća na tržištu kapitala,stvaranju uslova za promenu ukupne imovinske strukture društva stimulisanjem produktivnog ulaganja umesto tezauracije, ili, pak, imobilizacije sredstava u neprivrednim investicijama.
Privatizacija je postupak u kome se prodaje do 70% društvenog i državnog kapitala preduzeća, čije se sedište nalazi na teritoriji Republike Srbije. Predmet privatizacije ne mogu biti dobra od opšteg interesa – prirodna bogatstva i dobra u opštoj upotrebi.
Proces privatizacije je javan, u svim svojim fazama, od momenta objavljivanja osnovnih podataka o subjektu koji se privatizuje pa do proglašavanja kupca. Zakon je transparentan, jer se sprovodi isključivo kroz transparentne tehnike: javno prikupljanje ponuda ili tender i javno nadmetanje kupaca, ili aukcija. Javnost se o privatizaciji preduzeća informiše tako što Agencija za privatizaciju objavljuje prospekt preduzeća u javnim glasilima (štampa i internet). Prospekt je prezentacija najvažnijih podataka o preduzeću koje se privatizuje. Njime Agencija poziva potencijalne kupce da podnesu svoja pisma o zainteresovanosti.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET