Carine | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Carine". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Nastavni predmet: Finansije i finansijsko pravo
Tema: Carine
UVOD
Carina je vrsta dažbine koja se plaća u gotovom novcu za robu koja se uvozi, odnosno izvozi, što zavisi od mera komercijalne politike koje propisuje država. Ona predstavlja vrstu fiskalnih prihoda koje država naplaćuje prilikom prelaska robe preko državne, odnosno carinske granice.
Granica je područje ograničeno carinskom crtom koja se poklapa sa državnom granicom.
Carina spada u posredne poreze i predstavlja jedan od najznačajnijih instrumenata spoljno-trgovinsko razmene.
Carina danas služi više ekonomsko-političkim nego čisto fiskalnim ciljevima i zato se izučava u sklopu političke ekonomije, spoljno-trgovinske i devizne politike.
Raspodelu sredstava od naplaćene carine, režima uvoza, izvoza i međucarinske povlastice reguliše carinska unija. Uniju mogu da čine dve ili više država.
Carina predstavlja obavezu uvoznika i izvoznika da u momentu kada roba prelazi nacionalnu granicu plati propisanu sumu novca u korist države.
Osnovni razlog upotrebe carina nije ubiranje prihoda, već zaštita razvoja domaće privrede od inostranstva.
Zemlje u razvoju, kao što je naša, mnogo više koriste carine nego privredno razvijene zemlje. Carine se koriste kao sredstvo bržeg privrednog razvoja i kao sredstvo ekonomske politike u celini. Primenom visokih carina vrši se restrikcija ili onemogućavanje uvoza onih proizvoda koji nisu neophodni.
Uvozne carine se koriste i za odbranu protiv dampinga. Strani proizvođači mogu plasirati jeftinu robu na domaće tržište i tako isključiti konkurenciju u domaćoj zemlji i na taj način kasnije formirati monopolske cene. Propisivanjem većih carina na robe sa damping cenama sprečava se ta pojava.
POJAM I KARAKTERISTIKE CARINA
Ciljevi zbog kojih se uvode carine mogu biti:
Fiskalni – da se prikupe odgovarajuća finansijska sredstva državi. Fiskalni cilj je primaran ukoliko je osnovni cilj uvođenja carina osiguranje potrebnih sredstava za pokriće državnih rashoda.
Ekonomski – to znači da se carinom može štititi, pre svega, domaća privreda ili samo određena grana od spoljne konkurencije. Carinom se može povećati cena uvoznoj robi, potencirati razvoj određene grane, delovati na strukturu troškova i raspodelu društvenog proizvoda i na investicije. Ekonomski karakter carine je primaran ukoliko se carina uvodi zbog zaštite domaće privrede.
Socijalni – ogleda se u tome da se kroz sniženje carina na proizvode važne za životni standard određenih socijalnih grupa, deluje na pojeftinjenje tj. stimulisanje potrošnje.
Za realizaciju brojnih ekonomskih i finansijskih ciljeva mišljenja finansijskih stručnjaka o ulazu carina se razlikuju.
● Oni koji osporavaju carine rade to zbog toga što:
Carine ograničavaju razvoj međunarodne ekonomije;
Usporavaju rast produktivnosti rada, razvoj tehnike i tehnologije;
Vode održavanju visokih troškova proizvodnje;
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET