Varenje celuloze | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Varenje celuloze". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Departman za stočarstvo
Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
FIZIOLOGIJA DIVLJAČI
TEMA SEMINARSKOG RADA:
VARENJE CELULOZE
Novi Sad, maj 2013 godina
S A D R Ž A J :
1. UVOD 4
2. STRUKTURNI UGLJENI HIDRATI 5
3. NESTRUKTURNI UGLJENI HIDRATI 5
4. FAKTORI KOJI UTIČU NA VARENJE CELULOZE 6
4.1. Porijeklo 7
4.2. Način prerade zrna 8
4.3. Mjesto razgradnje ugljenih hidrata 9
4.4. Nivo ugljenih hidrata u obroku 10
4.5. Brzina fermentacije vlakana 11
4.6. Balansiranje obroka 12
5. ZAKLJUČAK 15
LITERATURA 16
VARENJE CELULOZE
REZIME
Ugljeni hidrati čine najveći deo mase hranljivih materija u obrocima preživača - preko 65% suve materije. Prisutni su u dvije osnovne forme: strukturni (vlakna) i nestrukturni (škrob) ugljeni hidrati. Neadekvatan sadržaj ovih materija u obroku može da izazove ozbiljne metaboličke poremećaje (acidoza, dislokacija abomazumma, ketoza) koji mogu ostaviti dugotrajne posljedice (laminitis). Tokom posljednjih godina, na ovom polju mnogo se radilo, tako da se sada više zna o stepenu varenja u rumenu uobičajenih hraniva u ishrani preživača.
Ključne reci: ugljeni hidrati, preživači, obroci, vlakna, škrob, metabolički poremećaji.
1. UVOD
Ugljeni hidrati čine najveći deo mase hranljivih materija u obrocima preživača - preko 65% suve materije. Prisutni su u dve osnovne forme: strukturni (vlakna) i nestrukturni (škrob) ugljeni hidrati. Neadekvatan sadržaj ovih materija u obroku može da izazove ozbiljne metaboličke poremećaje (acidoza, dislokacija abomazuma, ketoza) koji mogu ostaviti dugotrajne posljedice (laminitis). Odgovarajuća struktura ugljenih hidrala u obroku od velikog je značaja za varenje u rumenu (i obezbeđenje znatnih količina energije), za sintezu mikrobijalnih proteina i za održavanje stabilnog nivoa fermentacije. Balansiranje sadržaja ugljenih hidrata, uz održavanje maksimalne konzumacije energije i omogućavanje normalne funkcije rumena, predstavlja i umjetnost i nauku.
Tokom posljednjih godina, na ovom polju mnogo se radilo, tako da se sada znatno više zna o stepenu varenja u rumenu uobičajenih hraniva u ishrani preživača. Međutim, brzina i stepen ovih procesa znatno je ograničen i pod uticajem je uslova držanja preživača, posebno načina hranjenja. To se, prije svega, odnosi na broj hranjenja, formu obroka (kompletni miksirani obroci ili pojedinačna hraniva), nivo uključenja pojedinih hraniva i kvalitet kabastog dela obroka. Do koje mere ovi faktori utiču na varenje još nije potpuno rasvjetljeno, pa se u praksi balansiranje obroka vrši na bazi iskustva i reagovanja životinja. U kontrolisanim uslovima izvedeni su mnogi eksperimenti sa pojedinačnim hranivima, ali nutricionistima je potrebno da sakupe informacije o efektima pod različitim uslovima držanja i ishrane.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET