Uzročnici propadanja korenova | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uzročnici propadanja korenova". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


УНИВЕРЗИТЕТ У ПРИШТИНИ
ПОЉОПРИВРЕДНИ ФАКУЛТЕТ – ЛЕШАК
Предмет : Фитопатологија
СЕМИНАРСКИ РАД
Тема: Узрочници пропадања корена
Професор: Студент:
Лешак, 2013
С А Д Р Ж А Ј :
Увод......................................................................................................................2
Бела трулеж корена (Dematophora necatrix)..................................................3
Трулеж корена дрвенастих биљака (Armillaria mellea)...............................6
Р ак корена и кореновог врата (Agrobacterium tumefaciens).......................8
5 . Закључак…………………………………………………………………........12
6 . Литература………………………………………………...…………..............13
1. Увод
Задатак савремене пољопривреде је да обезбеди довољно хране за растућу светску популацију. Недавна истраживања економиста су утврдила да се популација људи на планети повећала за 90% у последњих 40 година, док је производња хране по хектару у истом периоду повећана за 25%. Претпоставља се да ће се до 2020.године популација становника на земљи повећати, са шест, на 7,5 милијарди, па ће пољопривреда морати да повећа садашњу производњу за 39% (Anonymous, 2000).
Према најновијим подацима, губици приноса у пољопривреди у свету од болести, штеточина и корова износе око 42%, што чини око 500 милијарди US $ годишње. Само у САД-у губици због биљних болести достижу 9,1 милијарду US $. У свету губици од болести износе око 12% (FAO, 1993). У развијеним земљама губици су нижи, док су у неразвијеним виши. Сматра се да су губици у Европи око 28%.
У нашој земљи нема поузданих података о губицима приноса од штетних организама. Претпоставља се да губици износе око 30%. У Хрватској је утврђено истраживањима да су губици од штеточина (заједничко име за болести, инсекте и корове) око 29,2%. Обично се сматра да од укупних губитака по једна трећина отпада на узрочнике болести, штеточине и корове. Међутим, стварни губици се могу једино утврдити егзактним испитивањима уз примену одговарајуће методологије.
Значај болести у воћарској и виноградарској производњи је огроман. Угрожавајући здравље воћки и винове лозе, у многим случајевима и њихов опстанак, болести сваке године наносе непроцењиве штете. Губици у воћарству и виноградарству износе око 25%, зависно од степена развијености земље и примењених мера заштите. Овоме треба додати и губитке који настају после бербе, а који нису мали и износе најмање 10%, а понекад достижу и 20%. ово чини скоро половину годишњег приноса, што је огроман губитак.
2. Бела трулеж корена
Проузроковач : Dematophora necatrix
Rosellina (Dematophora) root rot
Dematophora necatrix је раширена у већини европских земаља, па и код нас. Познатија је по свом анаморфном стадијуму Rosellinia necatrix. Изван Европе забележена је у Ирану, Индији и Јапану. У Француској се ова болест углавном јавља у долини реке (без обзира на рН), на земљиштима са високим садржајем калцијума, на влажном и земљишту богатом органским материјама.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET