Rase ovaca za proizvodju vune | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Rase ovaca za proizvodju vune". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Poljoprivredni fakultet
Banj Luka
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA ANIMALNA PROIZVODNJA
Mršić Stanislav 3417
Mićić Gvozden
Ilinčić Mićo 3410
OVČARSTVO
 
Postoje više podela ovaca:
 
1) Podela ovaca prema obliku I dužini repa (zoološka podela).
-        Kratkorepe, rep je kratak (13 repnih prsljenova) I ne dopire do zgloba.
-        Dugorepe, rep je dugačak (14-25 repnih prsljenova) dopire skoro do zemlje, a uvek prelazi skočni zglob.
-        Masnorepe rase nagomilavaju loj u samom repu, mogu biti kratkorepe I dugorepe.
-        Masnotrtične rase, nagomilavaju loj u samom korenu repa, oko sednjačnih kvrga u nekim slučajevima rep se ne vidi od loja.
2) Podela ovaca prema vuni:
-     Rase sa mesanom vunom.
-     Rase sa dugom sjajnom vunom.
-     Rase sa dugom sjajnom vunom.
-     Rase sa prelaznom vunom ka merinu.
-     Rase Merino.
-     Rase obrasle dlakom.
3) Često se upotrebljava I podela ovaca prema zemlji postanka odredjene rase (domaće I inostrane). I prema stupnju odgajivanja, pa mogu biti primitivne, prelazne I plemenite.
Poslednja podela ovaca je bitna sa ekonomskog aspekta I zasniva se na proizvodnim osobinama ovaca
4) Podela ovaca prema proizvodnim sposobnostima:
      -     Rase za isključivu produkciju vune.
      -     Rase za proizvodnju mesa I vune.
      -     Rase za proizvodnju mesa.
      -     Rase za proizvodnju mesa I loja.
      -     Rase za proizvodnju kože.
      -     Rase za proizvodnju krzna I mleka.
      -     Rase za proizvodnju mleka.
      -     Rase za proizvodnju mesa, mleka I vune (kombinovane rase).
 
Domaće rase ovaca
 
Pramenka je naša autohtona, primitivna ovca, koja se gaji na našim planinskim, brdskim I ravničarskim terenima. Glavna karakteristika pramenka je njena otpornost, izdržljivost I sposobnost za dugo hodanje po teškim terenima I neprilagodjenim uslovima ishrane preko godine. Uprkos činjenici da se skoro uvek gaji u najtežim uslovima I sa konstantnim nedostatkom hrane pramenka daje odredjene proizvodne rezultate. Pramenka ima dosta sojeva koji se medjusobno razlikuju po izvesnim manjim razlikama, a narocito po mestu odgajivanja, velicini, tezini I sarama po glavi I nogama. Zajednicka karakteristika svih sojeva je da su im glava, usi, donji delovi nogu, ponekad trbuh I donji deo vrata obrasli dlakom koja moze biti razlicite boje, dok im je ostalo telo pokriveno vunom. Pramenka spada u rase ovaca kombinovanih proizvodnih sposobnosti, jer se koristi u podjednakoj meri za produkciju mleka, mesa I vune koje u odnosu na druge rase daje u minimalnim kolicinama, to su uglavnom male I sitne ovce tezine 25-50 kg. a ovnovi 30-80. Randman mesa je oko 45-50 %. Kvalitet mesa jagnjadi je vrlo dobar, narocito planinskih. Primenjuje se ekstenzivan nacin tova ovaca na pasi pri kome se narocito dobro mogu uzgajati kastrirani ovnovi Ili zalucene ovce. Mlecnost pramenke iznosi prosecno oko 60 l u laktacionom periodu koji traje obicno oko 6 meseci. Runo je loseg kvaliteta tezina se obicno krece od 0.75-3 kg. bele boje mada ima I potpuno crnih sojeva pramenke. Pramenke su kasnostasne, plodnost je dobra normalno oko 10 % ovaca se blizni, dok oko 90 % ovaca ostaje sjagnjeno. Tezina jagnjeta odmah po rodjenju iznosi 2-4 kg. shodno soju. Jagnje se sporo razvija a sa 14 dana bi trebalo da udvostruci zivu meru.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET