Rakije od voća i vinjak | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Rakije od voća i vinjak". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UVOD
Reč rakija je arapskog porekla i potiče od reči „al-rak“, što u slobodnom prevodu znači znoj. U naše krajeve je stigla sa Turcima u 14. ili 15. veku. U početku je označavala piće arak koje se proizvodilo u Indoneziji, Maleziji i drugim dalekoistočnim zemljama, a dobijalo se destilacijom prevrelog soka ili vina.
Na našim prostorima prvi pisani podaci o alkoholnim pićima vezuju se za stare Slovene, koji su još u V veku pili medovinu sa tom navikom u VII veku došli na Balkansko poluostrvo. Nije poznato kada se tačno počelo sa masovnom proizvodnjom rakije, ali se zna da je ona postojala još za vreme cara Dušana. O tome svedoči paragraf 166 njegovog čuvenog Zakonika iz 1354. godine, po kojem su predviđene oštre kazne zbog zloupotrebe alkohola, bez bližeg definisanja.
Proizvodnja rakije i alkohola nastavljena je i za vreme turske vladavine od 1389. do 1878. godine, a pisani podaci ukazuju da su Turci sakupljali takse od 12 aspri po kazanu. Krajem XVI veka proizvodnja i potrošnja rakija osetno raste, kao posledica otvaranja kafana. Konačno, oslobađanjem naših krajeva od Turaka 1878. godine, naglim razvojem voćarstva, zanatstva i okretanjem zapadnim zemljama, prvenstveno Austrougarskoj i Francuskoj, dolazi do nagle modernizacije u proizvodnji alkoholnih pića na ovim prostorima. Proizvodnja je bila masovna ali primitivna. Glavni rakijarski centri bili su Valjevo, Užice, Sarajevo, Tuzla i Foča.
Prvi aparati za destilaciju bili su primitivne izrade, u početku uglavnom od pečene gline, drveta, metala ili njihove kombinacije, da bi tek posle Prvog svetskog rata, došlo do njihove modernizacije. Posle Drugog svetskog rata, za izradu aparata počinje da se koristi isključivo bakar. Individualni sektor i dalje ima dominantnu ulogu u proizvodnji, ali se osnivaju i veliki moderni društveni pogoni, sa najsavremenijim složenim uređajima za polukontinualnu i kontinualnu proizvodnju.

1. RAKIJE OD GROŽĐA I VINJAK
Proizvodnja rakije
Tehnološki postupak spravljanja rakije:
1.berba i pranje plodova
2.usitnjavanje
3.alkoholna fermentacija (vrenje) voćnog kljuka
4.destilacija (pečenje) prevrelog kljuka
5.odležavanje rakije.
Proizvodnja rakija od groždja je rasprostranjena svuda u svetu a izbor sorte zavisi samo od podneblja. Prirodna rakija je proizvod dobijene destilacijom (pečenjem) prevrele komine ili kljuka od voća ili grožđa, odnosno destilacijom prevrelih plodova voća ili grožđa.
Prirodne rakije se dele, prema vrsti sirovine od kojih su proizvedene na:
- rakije od voća (šljive, kruške, breskve, kajsije, jabuke, dinje, trešnje, smokve)
- specijalne prirodne rakije, oplemenjene dodacima biljnog porekla (klekovača, travarica, brinjevec, anisonka, mastika, orahovača itd.)
1.1.1. Berba i priprema voća za fermentaciju
Za proizvodnju voćnih rakija mogu poslužiti sve voćne sirovine koje imaju dovoljnu količinu šećera koji će se tokom procesa fermentacije tranformisati u alkohol. Procenat ukupnog šećera u voću je dirketno proporcionalan količini etil alkohola koji će nastati. Pored šećera, jednako vredne su i organske i neorganske materije koje voću a kasnije i rakijama daju specifičnan miris, boju, ukus.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET