Poljoprivredna reforma Kine | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poljoprivredna reforma Kine". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

MEGATREND UNIVERZITET
GEOEKONOMSKI FAKULTET
SEMINARSKI RAD
Predmet : Komparativni ekonomski sistemi
Tema : Poljoprivredna reforma Narodne Republike Kine
Sadrzaj
Uvod ……………………………………………………………………………………………………….3 str.
Reforme ……………………………………………….………………………………………………...5 str.
Reforma poljoprivrede……………………………………………………………………………..7 str.
Radna snaga…………………………………………………………………………………………….9 str.
Zakljucak …………………………………………………………………………………………………10 str.
Uvod
U XX veku Kina je dozivela vise promena nego za prethodnih hiljadu godina. Borba za nezavisnost i drustvenu-ekonomsku modernizaciju obelezila je citav prosli vek. Prva polovina XX veka je doba unutrasnjih drustvenih potresa , gradjanskih ratova i borbe protiv japanske najezde. Borbu , koja je istovremeno dobila svojstvo revolucije , Mao Cedung je doveo do pobedonosnog kraja 1949, kada je proglasena NR Kina. Istovremeno su ostvareni nacionalno oslobodjenje i promena drustvenog uredjenja.
Najslabijom tackom u racunu Mao Cedunga reformisti smatraju posledice njegove filozofije na kretanja u privredi Kine.
Proizvodnja i potrosnja zitarica
Godina Proizvodnja zitarica ( milioni tona) Stanovnistvo (milioni na kraju godine) Proizvodnja zitarica po glavi (kg) Potrosnja zitarica po glavi u gradu (kg) Potrosnja zitarica po glavi na selu (kg) 1957. 195 647 301 196 205 1966. 214 745 287 206 186 1976. 286 934 306 212 186
Prema dostupnim podacima Kina je brzo rasla za vreme Mao Cedunga. U vremenu 1966. do 1976. prosecna stopa rasta iznosila je 5,9%. Za isto vreme proizvodnja zitarica porasla je za 33,6% ali je potrosnja po stanovniku stagnirala i nije dostigla nivo iz 1957.godine . Godine 1978 dohodak po stanovniku iznosio je 78,6$ na selu i 185,9$ u gradu. Oskudica u selu bila je izrazitija u selu nego u gradu. U gradu je oskudica u hrani dovela i drugim dobrima do uvodjenja sistema snabdevanja “na tackice”.
Glavni razlozi istovremeno postojanog privrednog rasta i opadanja potrosnje i standard bili su :
Visoka stopa prirasta stanovnistva;
Vlasti su sledile politiku bez industrijalizacije , za sta je bila nuzna visoka stopa akumulacije, stoga je vodjena politika sa niskim dohocima I potrosnjom;
Istovremeno je vodjena kampanja stednje u cilju sto brze izgradnje socijalizma;
Veliki deo akumulacije je usmeravan u razvoj industrije , zbog cega je u poljoprivredu investirano manje;
Neravnopravna raspodela nacionalnog dohodka povlascivala je industriju na racun poljoprivrede.
Usamljenost u koju je Kina zapala u toku 1960-ih godina znacila je iskljucenost iz tehnoloskog razvoja svetske privrede . stvar je postojala utoliko teza sto je vladajuca ideologija odbacivala poslovodstvene metode razvijenih kapitalistickih privreda. Zvanicna ekonomska politika polagala je vise na obim proizvodnje nego na stopu prinosa na ulaganja. Zaostajanje u tehnologiji i odbacivanje savremenih metoda doveli su do nestabilnosti ulaganja.
Na takvoj osnovi nastalo je opredeljenje za novi put razvoja privrede i drustva.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET