Piretrum-primena u organskoj proizvodnji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Piretrum-primena u organskoj proizvodnji". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET ZA MEGATRENDFakultet za BIOFARMING
Predmet: Zaštita biljaka u organskoj poljoprivredi
Seminarski radPIRETRUM – PRIMENA U ORGANSKOJ PROIZVODNJI
Sadržaj:
UVOD 3
1. Buhač (Pyrethrum cineraiaefolium Trev.) 4
2. Buhač (Pyrethrum cinerariaefolium) kroz istoriju 5
3. Izgled buhača 6
4. Upotreba buhača 7
5. Toksikologija piretroida 8
6. Razni oblici primene 9
ZAKLJUČAK 10
LITERATURA 11
UVOD
Organska poljoprivreda, kao proizvodni metod koji je ekološki prihvatljiv i koji se zasniva na prirodnim procesima i upotrebi organskih i prirodnih mineralnih materija, sve je popularniji u Srbiji. Osim naziva organska u upotrebi su i termini ekološka i biološka poljoprivreda.
U organskoj poljoprivredi, koja je sastavni deo sistema održive poljoprivrede, nije dozvoljena upotreba sredstava za zaštitu i ishranu bilja sintetičko-hemijskog porekla i sintetičkih lekova (osim u posebnim situacijama), regulatora rasta hormona, jonizujućeg zračenja i genetski Organska proizvodnja predstavlja sistem upravljanja proizvodnjom poljoprivrednih i drugih proizvoda koji unapređuje i povećava biodiverzitet, na najbolji način štiti životnu sredinu i primenjuje najviše standarde zaštite zdravlja bilja i životinja.
Ciljevi organske poljoprivrede su održavanje i povećanje plodnosti zemljišta, sprečavanje i suzbijanje erozije zemljišta, očuvanje biodiverziteta, zaštita prirodnih resursa od zagađenja, proizvodnja hrane visoke nutritivne vrednosti modifikovanih organizama. Naime, glavni cilj organske poljoprivredne proizvodnje je proizvodnja zdrave i kvalitetne hrane na ekološki odgovoran način. Pristup je dizajniran tako da utiče pozitivno na zdravlje imajući u vidu zemljište, biljke i useve izbegavajući potrebu za agrohemijskim sredstvima i da doprinese očuvanju zdravog čovekovog životnog okruženja.Uzgajivači primjenjuju praktične metode kojima održavaju optimalnu plodnost zemljišta i njegovu biološku aktivnost a isto tako uvećavaju biodiverzitet okoline podstičući wildlife na sopstvenoj farmi. Zdravo zemljište pruža podršku zdravim biljkama da lakše podnesu napade bolesti i štetočina, dok prisustvo spontane flore znači i prisustvo predatora koji će umanjiti dejstvo bolesti i štetočina.
Vekovima ranije čovek je odabirao biljke za ishranu birajući one koje nisu otrovne, koje su prijatnog ukusa i mirisa. Postepeno odabirajući vršio je i ukrštanje da bi dobio veću količinu kvalitetnih plodova, čime su gajene biljke izgubile deo prirodne otpornosti i samim tim postale osetljivije na biljne bolesti i štetočine. Pojedine biljke imaju insekticidna, akaricidna i nematocidna dejstva npr. na zemljištima gde su konstatovane zemljišne nematode preporučuje se gajenje ovsa, jer korenov sistem ovsa otpušta neke materije koje ne pogoduju nematodama. Poznato je da biljka buhač (raste i u Dalmaciji) poseduje prirodni piretrin iz koga je razvijena velika grupa insekticida zvani piretroidi koji danas nalaze široku primenu za suzbijanje štetnih insekata. Insekticidno dejstvo potiče od sadržaja alkaloida, glikozida, laktona, aromatičnih ulja, terpena, flavonai flavonida.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET