Patološke promene ksilema | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Patološke promene ksilema". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RAD
PATOLOŠKE PROMENE KSILEMA
SADRŽAJ:
1.0. UVOD................................................................................................4
2.0. PATOLOŠKE PROMENE KSILEMA..............................................6
2.1. Gljive paraziti ksilema...................................................................7
2.2. Bakterije paraziti ksilema.............................................................10
2.3. Delovanje sudovnih parazita na ksilem........................................11
3.0. ZAKLJUČAK...................................................................................15
4.0. LITERATURA..................................................................................16
1.0. UVOD
Patološke promene sprovodnih tkiva
Sprovodna tkiva imaju ulogu da, u raspodeli funkcija među tkivima, nesmetano i efikasno sprovode vodu i hranljive materije u biljci.
U sprovodna tkiva spadaju:
Ksilem ( koji sprovodi vodu i neorganske materije ),
floem ( koji sprovodi rastvorene organske materije ).
Slika 1.Sprovodna tkiva : ksilem i floem
Sprovodna tkiva se odlikuju nekim od osobina koje treba posebno istaći u biljnoj patologiji. Jedna od tih osobina je složena građa ovih
tkiva. Sprovodna tkiva su sagrađena od sprovodnih elemenata koji predstavljaju njihovo osnovno fukcionalno obeležje, od parenhimskog tkiva-sprovodni parenhim, mehaničkih tkiva, drvenih i korinih zrakova i na kraju od drugih mogućih ćelija prelaznog oblika.
Ćelije ovih tkiva su žive i stoga predstavljaju moguću sredinu za razvoj raznih vrsta biljnih parazita. Razvijajući se u sprovodnom sistemu, parazitidezorganizuju njegove jedinice i time ugrožavaju, stalnu fukcionalnost sistema.
Fukciju oštećenih sprovodnih jedinica preuzimaju drugi neoštećeni sprovodni delovi, što doprinosi sigurnijem održavanju biljaka. Ozbiljnije štete u sprovođenju materija mogu se očekivati samo u slučajevima značajnih oštećenja sprovodnih sudova.
Izvorni meristemi za obrazovanje sprovodnih tkiva su prokambijum i kambijalni prsten.
2.0. PATOLOŠKE PROMENE KSILEMA
Ksilem je tkivo koje sprovodi vodu i mineralne materije počev od zemljišta kroz celu biljku, sve do njenih završetaka u vazdušnoj sredini. Sprovodnu građu ksilema čine žive ćelije koje su stoga podesna životna sredina za mnoge parazite. Tu sprovodnu građu čine sprovodni elementi (traheje (Slika 2.) i traheide), sprovodni-sudovni parenhim, parenhimske ćelije drvenih zrakova, drvena vlakna, kao i druge ćelije prelaznog oblika.
Slika 2. Sprovodni element ksilema - traheje
Osnovna masa ksilema je sačinjena od sprovodnih elemenata, sprovodnog parenhima uključujući i parenhimske ćelije drvenih zrakova.
Ovi delovi ksilema su, po svojim biološkim odlikama i zastupljenosti, najsčešći domaćini parazita. Patološke promene u ovim delovima izazivaju nekrozu-izumiranje ksilema i prestanak i prestanak negovih fukcija.
Među prouzrokovačima oboljenja u ksilemu nalaze se paraziti raznih grupa, od kojih su najpoznatije gljive i bakterije. Među stanovnicima ksilema mogu se još naći i virusi.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET