Organomineralna đubriva | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Organomineralna đubriva". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Висока пољопривредно-прехрамбена школа струковних студија у Прокупљу
Семинарски рад
Прокупље, октобар 2013.Висока пољопривредно-прехрамбена школа струковних студија у Прокупљу
Семинарски рад
ОРГАНОМИНЕРАЛНА ЂУБРИВА
Прокупље, октобар 2013.
Садржај
Увод 4
Орагноминерална ђубрива 5
Природна и експлоатациона својства 9
Примена 10
Закључак 11
Литература 12

Увод
Ђубриво је смеша материја које се користе у пољопривреди или вртларству за побољшање раста биљки. Обично се примјењује на пољопривредним земљиштима.
Ђубрива се грубо могу подијелити на органска и неорганска (минерална), где је основна разлика извор из којег је ђубриво настало, а не нужно састав нутријената.
Органска ђубрива и нека неорганска ђубрива добивена из руда, су се користила вековима, док су хемијски синтетисана неорганска ђубрива почела да се развијају током индустријске револуције. Побољшано разумевање деловања и почетак употребе ђубрива су били важни кораци у пред-индустријској и зеленој револуцији 20. века.
Демонстрација деловања ђубрива, Тенеси, 1942.
Ђубрива типично садрже следеће елементе (у варијабилним пропорцијама):
три примарна макронутријента: азот, фосфор и калијум
три секундарна макронутријента: калцијум, сумпор, магнезијум
микронутријенте или минералне елементе у траговима: бор, хлор, манган, гвожђе, цинк, бакар, молибден и селен.
Макронутријенти су елементи који се троше у већим количинама и присутни су у ткиву биљака у количини 0,2% до 4,0% (изражено на суву материју). Микронутријенти се троше у мањим количинама и присутни су у биљном ткиву у количинама које су реда величине 5 - 200 ппм или мање од 0,02% суве масе ђубрива.
Орагноминерална ђубрива
Фармери су стога принуђени да у технологију ђубрења и исхране уводе најсавременије материјале и методе, како би уз остале агротехничке мере изведене на најсавременији начин, у регионима са посебном погодношћу агроеколошких услова, остварили профитабилну производњу, која и по обиму и по квалитету, али и по цени коштања мора бити конкурентна у условима глобалне тржишне утакмице Најновији прописи Европске Уније о доброј пољопривредној пракси (Еуро ГАП) са системом контролних тачки ризика (ХАЦЦАП) као само једним од стандарда, неопходних за промет воћа и поврћа, представљају сложен изазов за домаћу пољопривреду производњу.
Шта та листа подразумева у погледу употребе органских и минералних ђубрива? Најпре, да ли особа која је технички и технолошки одговорна за примену ђубрива може да докаже своју стручност у производњи на отвореном пољу, вишегодишњим засадима и у заштићеном простору. Потом је обавезна прецизна евиденција сваке употребе средстава за исхрану биља у било којој форми, по врсти, количини, времену и начину примене, као и подаци о особи која је одговорна за сваку појединачну примену. Такође се проверава да ли се машине и опрема за апликацију ђубрива одржавају у исправном стању, односно да ли се сваке године врши њихово калибрирање у циљу обезбеђивања прецизне апликације ђубрива. Даље се на контролоној листи ризичних тачака налазе и подаци да ли на пољопривредном газдинству постоје складишта минералних ђубрива, те да ли се средства за исхрану биљака складиште одвојено од средстава за заштиту биља. Такође се прати стање складишта: да ли је простор наткривен, чист, довољно сув и тако постављен и изграђен да не угрожава подземне воде и отворене водотокове и није опасност на било који други начин по животну средину. У примарне контролне тачке од највећег значаја спада обавеза складиштења неорганских или органских ђубрива одвојено од семенског или садног материјала. Код минералних ђубрива мора да постоји прописна документација о садржају активних хранива, а код органских поуздана процена нутритивне вредности. За органска ђубрива важно је да пре њихове употребе мора да постоји и процена ризика на бази порекла, начина њиховог спремања и других карактериситика, укључујући још једну примарну обавезу, а она је да се у пољопривреди не користе отпадни материјал и органска ђубрива која садрже фекалије људског порекла.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET