Teritorijalno uređenje Republike Srbije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Teritorijalno uređenje Republike Srbije". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Универзитет Алфа
Факултет за образовање дипломираних правника и дипломираних економиста за руководеће кадрове
Семинарски рад из Уставног права
Територијално уређење Републике Србије
Ментор: Проф. др. Драган Голијан
Сомбор, мај 2012. год.
С А Д Р Ж А Ј
Страна
1. УВОД 3
2. АУТОНОМНЕ ПОКРАЈИНЕ 4
2.1. Аутономна покрајина Војводина 4
2.2. Аутономна покрајина Косово и Метохија 5
2.3. Надлежности аутономне покрајине 6
2.4. Организација и акти аутономне покрајине 7
2.5. Надзор и заштита 7
3. ЛОКАЛНА САМОУПРАВА 8
3.1. Надлежност и финансирање послова општине 9
3.2. Органи и акти општина и градова 10
3.3.Надзор и уставна заштита права локалне самоуправе 11
4. ЗАКЉУЧАК 12
5. ЛИТЕРАТУРА 12
1. Увод
Република Србија је уређена Законом о територијалној организацији, усвојеним у Народној Скупштини 29. децембра 2007. године. Према Закону, територијалну организацију Републике Србије као територијалне јединице чине: општине (њих 150), градови (23) и Град Београд (тј. 174 јединице локалне самоуправе) и аутономне покрајине — као облици територијалне аутономије.
Територију локалних самоуправа чине насељена места, односно подручја катастарскиx општина која улазе у састав ових јединица локалне самоуправе. Границе јединица локалне самоуправе утврђене су границама одговарајућих катастарских општина са њене територије.
Насељено место је део територије јединице локалне самоуправе, који има изграђене објекте за становање и привређивање, основну комуналну инфраструктуру и друге објекте за задовољавање потреба становника који су ту стално настањени. Насељено место може бити у саставу само једне јединице локалне самоуправе.
Општина је основна територијална јединица у којој се остварује локална самоуправа, која је способна да преко својих органа самостално врши сва права и дужности из своје надлежности и која има најмање 10.000 становника.
Град је територијална јединица утврђена овим законом, која представља економски, административни, географски и културни центар ширег подручја и има више од 100.000 становника, а изузетно и мање. Територија града може бити подељена на градске општине. Подела града на градске општине утврђује се статутом града, у складу са законом.
2. АУТОНОМНЕ ПОКРАЈИНЕ
Аутономне покрајине су аутономне територијалне заједнице основане Уставом, у којима грађани остварују право на покрајинску аутономију.
Република Србија има Аутономну покрајину Војводину и Аутономну покрајину Косово и Метохија. Суштинска аутономија Аутономне покрајине Косово и Метохија уредиће се посебним законом који се доноси по поступку предвиђеном за промену Устава.
Нове аутономне покрајине могу се оснивати, а већ основане укидати или спајати по поступку предвиђеном за промену Устава. Предлог за оснивање нових или укидање, односно спајање постојећих аутономних покрајина утврђују грађани на референдуму у складу са законом.
Територијa аутономних покрајина и услови под којима се може променити граница између аутономних покрајина одређује се законом. Територија аутономних покрајина не може се мењати без сагласности њених грађана изражене на референдуму, у складу са законом.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET