Sukob civilizacija | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sukob civilizacija". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
AKADEMIJA ZA DIPLOMATIJU I BEZBEDNOST
B E O G R A D
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA SAVREMENE POLITIČKE TEORIJE
TEMA:SUKOB CIVILIZACIJA
Beograd,novembar 2011.god.
Sadržaj
Uvod........................................................................................................3.
Komentar ...............................................................................................4.
Zaključak................................................................................................8.
Literatura................................................................................................9.
Uvod
U uvodnom dijelu ovog rada bitno je napomenuti da postoje različiti modeli demokratije i da je liberalni model,čije vrijednosti se preferiraju u ovom radu,samo jedan od različitih modela i on ne mora nužno biti najbolji za društva ,,ostalog“ svijeta.
Komentar
Samjuel Hantington je bio samo djelimično u pravu.Kulturna crta koja razdvaja Zapad i ostali,a ponajprije islamski svijet nema veza sa demokratijom,već sa ponajviše seksualnom liberalizacijom,odnosno,seksom.Prema poslednjim istraživanjima,muslimanski svijet i Zapad su još uvijek dva različita svijeta kada su u pitanju stavovi prema razvodu,abortusu,jednakosti polova i pravima homoseksualaca.
...............................NAMERNO UKLONJEN DEO TEKSTA.................................
ladavine prava,demokratije,slobodnog tržišta i odvojenosti crkve od države“ imaju malo pristalica izvan Zapada.Štaviše,on tvrdi da zapadna nastojanja da promoviše ove ideje izazivaju nasilnu reakciju protiv ,,imperijalizma ljudskih prava“.Da bi ispitali i testirali ove tvrdnje istraživači programa Svjetsko istraživanje vrijednosti (World Values Survey),su zemlje koje su bile obuhvaćene istraživanjem kategorisali u devet glavnih savremenih civilizacija,pretežno na osnovi istorijskog i vjerskog naslijeđa svakog društva.Istraživanje je obuhvatilo 22 zemlje koje predstavljaju zapadno hrišćanstvo(zapadna Evropa,Sjeverna Amerika,Australija i Novi Zeland),10 srednjeevropskih zemalja(koje dijele naslijeđe zapadnog hrišćanstva,a koje su bile pod komunističkom vlašću),11 društava sa muslimanskom većinom (Albanija,Azerbejdžan,Bangladeš,Egipat,Indonezija,Iran,Jordan,Maroko,Pakistan i Turska),12 tradicionalno pravoslavnih društava (Rusija,Grčka,Jermenija,Srbija itd.),11 pretežno katoličkih latinsko-američkih zemalja,4 istočnoazijska društva koja su baštinile kinesko-konfučijanske vrijednosti,5 podsaharskih afričkih zemalja,te Japan i Indija.
Nasuprot Hantigtonovoj tezi o sukobu civilizacija između zapada i ostatka svijeta,ovo istraživanje je otkrilo da,u ovom istorijskom trenutku,demokratija uživa nadmoćno pozitivan imidž svuda u svijetu.U skoro svim zemljama svijeta značajna većina stanovnika demokratski politički sistem opisuje kao ,,dobar“ ili ,,vrlo dobar“.Ovi rezultati predstavljaju veliku promjenu u odnosu na 1930.-e i 1940.-e kada su fašistički režimi imali podršku većine u mnogim zemljama,dok su tokom više decenija komunistički režimi imali takođe široku podršku.Međutim,tokom posljednjih decenija,demokratija je postala praktično jedini model koji ima globalnu podršku,bez obzira na kulturu.Sa izuzetkom Pakistana,većina muslimanskih zemalja u kojima je provedeno istraživanje ima visoko mišljenje o demokratiji.U Albaniji,Egiptu,Bangladešu,Azerbejdžanu,Indoneziji,Maroku i Turskoj između 92 i 99% javnosti podržava demokratske institucije,što je više nego i u SAD(89%).
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET