Socijalna politika Europske unije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Socijalna politika Europske unije". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U SARAJEVU
FAKULTET POLITIČKIH NAUKA
SOCIJALNI RAD
SEMINARSKI RAD
UPOREDNI SISTEMI SOCIJALNE POLITIKE
TEMA: SOCIJALNA POLITIKA EUROPSKE UNIJE
SADRŽAJ:
Uvod...........................................................................................................3
Razlozi nastanka Europske socijalne politike...........................................4
Europska unija i države članice..................................................................5
Socijalne usluge u Francuskoj....................................................................8
Socijalne usluge u Engleskoj....................................................................11
Nordijska socijalna politika......................................................................13
1.Uvod
Polazeći od sadržaja ovog seminarskog rada, u tekstu koji slijedi pokušaćemu da prikažem osnovne karakteristike socijalne politike u Evropskoj uniji, odnosno u njenim državama članicama, a s posebnim osvrtom na ulogu i funkcionisanje socijalne zaštite na nivou lokalnih zajednica. Naravno, detaljan prikaz svih socijalnih funkcija na lokalnom nivou u svim zemljama članicama Evropske unije nije moguć u jednom tekstu ove veličine, te će, stoga, biti učinjen pokušaj prikaza osnovnih tendencija i modela, sa primerima iz pojedinih zemalja i gradova.
Socijalna politika je svaka politika koja se razvija na nadnacionalnoj i lokalnoj razini, a poduprta je socijalnom vizijom društva i koja, kada se provodi, utiče na prava i mogućnosti građana da zadovolje svoje životne potrebe. Socijalna politika se može definirati kao organizirana akcija države i društva usmjerena na podizanje općeg socijalnog blagostanja a posebno na poboljšanju položaja i integracije onih pojedinaca i grupa u društvu koji su uslijed različitih okolnosti dospjeli u nepovoljan ekonomski i socijalni položaj.
2. Razlozi nastanka Europske socijalne politike
Ujednačavanje ekonomskih i socijalnih neravnoteža
Konvergencija zemalja članica izazvala je i približavanje socijalnih potreba i problema sa kojima se susreću, međutim jos uvijek postoje nacionalne specifičnosti.
Usmjeren rast stanovništva, duži životni i kraći radni vijek, duže obrazovanje, masovan ulazak žena na tržište rada, strukturne promjene ( poljoprivreda- industrija )
Podizanje razina plaća i socijalne zaštite
Uređena socijalna politika preduvjet je razvoja industrijske politike.
Razvoj socijalne politike veže se i uz globalizaciju i tehnološki napredak koji imaju pozitivne i negativne učinke na socijalnu strukturu Unije
Radnicima industrijskih grana u krizi mora se pružiti finansijska potpora, što izravno održava zaposlenost.
Premda su za socijalnu politiku još uvijek odgovorne članice, Uniji se nameće zadatak koordinacije nacionalnih politika
OPRAVDANOST EUROPSKE SOCIJALNE POLITIKE
Socijalna politika ostaje instrument nacionalne brige o održavanju međunarodne konkurentnosti kroz standarde rada i plaće ( usklađivanje minimalnih standarda socijalne sigurnosti).
Reguliranje socijalnih i radnih prava potiče ekonomski napredak kroz stvaranje visoke produktivnosti, visoke razine obrazovanja i visokih plaća.
Povezivanje sa građanima EU-a, kako bi osjetili prednosti integracije.
3. Evropska unija i države članice
Evropska unija je tokom gotovo pola vijeka postojanja gotovo permanentno širila svoje nadležnosti na račun kompetencija država članica u ekonomskoj oblasti, jer je jedinstveno unutrašnje tržište osnovno jezgro Evropske unije. Određene kompetencije Unija je širila i u političkoj sferi, mada sporije i u manjem obimu, dok je područje socijalne politike praktično u potpunosti ostalo u nadležnosti država članica.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET