Savremeni politički sistemi: predsednički, parlamentarni i konventski | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Savremeni politički sistemi: predsednički, parlamentarni i konventski". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

ВИСОКА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА ЗА КРИМИНАЛИСТИКУ И БЕЗБЕДНОСТ
СЕМИНАРСКИ РАД
САВРЕМЕНИ ПОЛИТИЧКИ СИСТЕМИ : ПРЕДСЕДНИЧКИ, ПАРЛАМЕНТАРНИ И КОННЕНТСКИ.
Студент: Ментор:
М. Лука Проф. Др Ђуро Ф.
34/09
Ниш,Децембар,2009.
УВОД
Савремени политички системи су уставна уређења, која се по својим основним карактеристикама разликују савремени политички системи. У савременим политичким системима дошло је до поделе на три основна политичка система. А то су: Председнички политички систем, Парламентарни политички систем и Конвентски или скупштински политички систем.
Председнички систем се одликује остром начелном поделом извршне и законодавне власти.Шефу државе додељена је извршна, а парламенту законодавна власт.
Парламентарни систем у ширем значењу подразумева се буржуаски политички систем, у коме законодавна власт припада скупштини, без обзира на то како је регулисан однос између скупштине (парламента) и других органа државне власти(владе, судова).
У ужем и правном значењу парламентарни систем је посебан начин решавања односа између парламента и владе који се разликује од других.
Конвентски (скупштински) систем је принцип хоризонталне организације власти у коме су представнички органи истовремено носиоци и извршни и законодавне власти. Судска власт је издвојена, али је под јаком контролом представничког тела.
ПРЕДСЕДНИЧКИ СИСТЕМ
Појам
Председнички систем је уставно уређење у коме су начелно оштро подељене законодавна и извршна власт. Шефу државе је поверена извршна власт, а парламенту законодавна власт. У свим председничким системима постоји отворени или заобилазни пут да председник државе посредно или непосредно утиче на сам рад парламента. Од самог положаја и функције који има председник у односу на рад парламента разликујемо:
Чист председнички систем;
Председнички систем са „Јаким председником“;
„Супер председнички систм“;
Председнички систем дао је новом основом, начелном и техничком, за индивидуални облик шефа државе као носиоца целокупне извршне власти, који је историски гледано произишао из монархије.
Положај и функција председника
У чистом председничком систему председник републике, кога бира народ који је само и њему одговоран,поверава се искључиво извршна власт, али он начелно може утицати на рад парламента. Председнок подноси законе парламенту и предлоге мера, било путем своје партије или „порука“ и „изјава“ парламенту.
У председничком систему са „Јаким председником“ он има више овлашћења него што му теориски по уставном систему припада. Нпр. Бразилски председник може ставити свој вето на било кој предлог закона.
У председничком систему шеф дежаве је врховни командант оружаних снага, али он и именује функционере управа и разрешава их положаја. У председничком систем, председник републике је представник државе и њеног суверенитета(представља земљу у иностранству,води дипломатске разговоре...). Председник државе (у суперпредседничким системима) има право да у ратним или другим кризним ситуацијама суспендује поједине одредбе устава.
Одговорност шефа државе
Одговорност шефа државе у председничком систему узима се у обзир тек када председник повреди устав, због издаје,мита и слична кривина дела.Устав на различите начине утврђује ова дела и одговорности шефа државе.У различитим уставно уређеним земљама, различити су поступци утврђивања одговорности.У неким земљама се шеф државе одмах разрешава функције и против њега се води јавни поступак.У другим земљама се само утврђује одговорност, али се не утврђује за која дела и у којим околностима.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET