Savremena lokalna samouprava | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Savremena lokalna samouprava". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UNIVERZITET U SARAJEVUU
FAKULTET POLITIČKIH NAUKA
Politologija – Lokalna samouprava i javna uprava
SEMINARSKI RAD
Predmet: Teorijski koncepti i modeli idealne samouprave u državama EU
Tema: SAVREMENA LOKALNA SAMOUPRAVA
Sarajevo, 2010. godina
SADRŽAJ
1. UVOD ........................................................................................................ 3 2. SAVREMENA LOKALNA SAMOUPRAVA ....................................... 5 2.1. Pojam lokalne samouprave .............................................................. 5 2.2. Savremena lokalna samouprava ....................................................... 6 2.3. Kriterijumi dobre uprave u Europskoj uniji ..................................... 12 3. ZAKLJUČAK .......................................................................................... 14 4. LITERATURA ......................................................................................... 15
1. UVOD
Lokalna samouprava je autonomni sistem upravljanja lokalnim zajednicama konstituisanim na užim djelovima državne teritorije. Razvijenost lokalne samouprave je i jedan od uslova demokratije i pravne države. Kako je samouprava u lokalnim zajednicama pravo građana obično garantovano ustavom, za državu ono znači obavezu da stvori uslove za kontinuirano funkcionisanje lokalne zajednice kao cjeline.
Prve forme lokalne samouprave mogu se prepoznati u Europi XV i XVI vijeka u vidu komuna, srednjovekovnih gradova kojima su kralj ili feudalci putem povelja i statuta davali status slobodnih gradova. Ipak, izvorom lokalne samouprave, onakve kakvom je danas poznajemo, smatra se Engleska koja je prva imala samostalne oblike upravljanja na užim teritorijama.
Europa decenijama predano radi na afirmaciji lokalne vlasti (projekti: Europa gradova, Europa regiona). Ova afirmacija znači s jedne strane decentralizaciju u smislu približavanja procesa odlučivanja građanima i podsticanje njihove participacije. Sa druge strane, ona znači prenošenje poslova podsticanja ekonomskog razvoja na lokalnu vlast jer lakše od drugih nivoa vlasti može da mobiliše sve potencijale za razvoj. Lokalna vlast je danas važan integracioni i razvojni činilac Europe.
Koliko je značaj lokalne samouprave veliki, svjedoči usvajanje Europske povelje o lokalnoj samoupravi 1985. godine od strane Europskog savjeta koja garantuje osnove tzv. lokalne demokratije, razrađujući najvažnije elemente statusa lokalne samouprave. Tako, lokalnu samoupravu odlikuje nekoliko karakteristika: izvorna nadležnost, odlučivanje neposredno ili putem predstavništva, finansijska sredstva, samostalnost oslikana i kroz pravo na udruživanje lokalnih zajednica u saveze i zaštita prava na lokalnu samoupravu.
novih karakteristika je bogata saradnja između općina i drugih nivoa organizacije vlasti, kao i između općina raznih zemalja, pa i kontinenata.
Savremena demokratija zahtjeva partnerski tip odnosa između svih nivoa vlasti i nestanak starih odnosa hijerarhije. U Europi su ovi procesi praćeni uvođenjem principa subsidijariteta pri podjeli nadležnosti i uspostavljanjem funkcionalnih odnosa raznih nivoa vlasti. Ovaj princip znači da se određen krug nadležnosti daje nivou vlasti koji je najbliži građanima i koji može najefikasnije i najkvalitetnije da realizuje te poslove. Standardi Europske povelje o lokalnoj samoupravi u isto vrijeme znače obezbjeđivanje svakom stanovniku Europe sličnih uslova i šansi da zadovolji svoje potrebe i učestvuje u procesu odlučivanja o javnim stvarima.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET