Proces stabilizacije i pridruživanja Evropskoj Uniji | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Proces stabilizacije i pridruživanja Evropskoj Uniji". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj
Uvod …2 Pojam procesa stabilizacije i pridruživanja EU …3 Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju …4 Unapređenje trgovinskih i ekonomskih odnosa …6 Finansijska i tehnička pomoć …7 Srbija u procesu stabilizacije i pridruživanja …9 Rezime ..12 Literatura ..13
Uvod
Evropska Unija predstavlja nadnacionalnu zajednicu, koja okuplja dvadeset sedam zemalja starog kontinenta. Koreni današnje Evropske Unije su postavljeni još 1952. godine, kada je formirana Evropska zajednica za ugalj i čelik, a koja predsavlja preteču savremene, ekonomski nezavisne i politički uticajne zajednice kakva je danas EU.
Na samom početku, zajednica je u svom sastavu imala šest zemalja: Belgija, Italija, Luksemburg, Francuska i Holandija, koje su začetnice integracija kakve danas znamo. Od tada je Unija prošla šest proširenja.
Prvo proširenje: Ujedinjeno Kraljevstvo, Danska, Irska;
Drugo proširenje: Grčka;
Treće proširenje: Španija i Portugal;
Četvrto proširenje: Finska, Austrija, Švedska;
Peto proširenje: Estonija, Kipar, Mađarska, Malta, Litvanija, Letonija, Slovačka, Slovenija, Češka i Poljska.
Danas, Evropska Unija ima 27 zemalja članica, a za mnoge zemlje je članstvo u ovoj zajednici strateški i prioritetni cilj.
Za zemlje Zapadnog Balkana, propisani su posebni zahtevi, a ogledaju se u propisima o procesu stabilizacije i pridruživanju Evropskoj Uniji.
Upravo u ovom radu ću se baviti procesom stabilizacije i pridruživanja (PSP) i pokušati da objasnim šta on zapravo znači, kakve su njegove posledice na delovanje zemalja, i u kratkim crtama ću se osvrnuti na process stabilizacije i pridruživanja i Srbiju.
Pojam procesa stabilizacije i pridruživanja EU
Ovaj proces je zvanično donet od strane Evropske komisije u maju 1999. godine kao novi politički okvir, koji ima za cilj da unapredi odnose između država Zapadnog Balkana i Evropske unije.
Insistira se na opštim načelima, koji moraju biti doneti na nivou svake zemlje u okviru regiona, od kojih se izdvajaju:
mir i stabilnost zemlje i regiona,
demokratija i vladavina prava,
poštovanje ljudskih prava,
poštovanje manjinskih prava,
ekonomski prosperitet,
unapređenje regionalne saradnje,
a sve u cilju pridruživanja Evropskoj Uniji.
Dakle, kao prvi rezultati poboljšanja stanja u regionu Zapadnog Balkana, predviđa se stabilizacija, a nakon toga se otvara mogućnost pridruživanja. Sledeći korak bi bilo pristupanje Evropskoj Uniji.
Da bi se ostvarili ovi ciljevi, EU je definisala određene instrumente koji bi trebalo da dovedu do ostvarenja.
Tri osnovna instrumenta su:
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju,
Unapređenje trgovinskih i ekonomskih odnosa,
Finansijska i tehnička pomoć.
Pored njih, izuzetan je značaj i sledećih instrumenata:
Razvoj institucija koje pomažu demokratiju, obrazovanje, uređuju unutrašnje poslove i pravosuđe i unapređuju institucije civilnog druptva,
Unapređenje regionalnih političkih dijaloga,
Unapređenje regionalne saradnje.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET