Predsjednik SAD-a | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Predsjednik SAD-a". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Predjednik SAD-a
(seminarski rad)
1. Uvod
Iako sasvim „običan“ čovjek, Predsjednik SAD-a jedini je nosilac svih ovlašćenja koje se tiču izvršne vlasti i kao takav koordiniše mnoštvom najrazličitijih političkih i upravnih poslova. Njegove odluke dotiču ne samo građane SAD-a, već jedan ogroman skup zemalja u kojima ta supersila ima bar minimalan uticaj bilo koje vrste.
S obzirom da SAD uživaju status supersile, američki predsjednik se često smatra najmoćnijom i najutjicajnijom osobom u svijetu, te je obično jedna od najpoznatijih svjetskih ličnosti. Predsjednik se nekada naziva i "vođom slobodnog svijeta", iako se taj izraz postupno gubi iz upotrebe nakon završetka hladnog rata. SAD su bile prva država koja je uvela funkciju predsjednika kao šefa države u modernoj republici. Njenim putem su krenule mnoge druge države, a po uzoru na SAD je u nizu zemalja uveden predsjednički sistem vlasti.
2. Mandat predsjednika
Upravo su velika ovlašćenja ono što predsjednika SAD-a čini tako uzvišenim i značajnim. Svakako Ustav SAD-a, u skladu sa svojom liberalnom prirodom, pobrinuo se da ta ovlašćenja ne budu sasvim neograničena. Tako, Predsjednik SAD-a nema pravo da predloži donošenje zakona, a još manje ima pravo da iste promijeni. Jedno od važnijih ograničenja jeste to što on svoje dužnosti može obavljati tokom četiri godine, na osnovu mandata građana SAD-a i takav mandat može dobiti još samo jednom, samo na još četiri godine i nikada više.
Nakon četiri mandata predsjednika Roosevelta, što je bilo bez presedana u američkoj istoriji, porasla je zabrinutost oko prevelike moći izvršne vlasti i to je vodilo Kongres ka odluci da predloži, a države da ratifikuju Dvadeset drugi amandman, 1951.godine. Taj ustavni amandman osigurava tradicionalno ograničenje predsjednika na maksimum dva mandata, odnosno 8 godina, dok potpredsjednik može maksimalno biti u Bijeloj kući 10 godina kao predsjednik. Naime, u slučaju da potpredsjednik preuzme dužnost predsjednika i vrši je dvije godine ili manje, ustavni amandman dozvoljava da služi još dva mandata po četiri godine.
3. Funkcije američkog predsjednika
Iako po svojim funkcijama veoma blizak britanskom monarhu, francuskom predsjedniku ili pak njemačkom kancelaru, ono što ga odvaja i čini drugačijim je to što „istovremeno obavlja funkcije državnog poglavara i jedinog nosioca izvršne vlasti“.
U funkcije državnog poglavara ubrajaju se: predstavljanje Unije, slanje i primanje šefova diplomatskih poslova, zatim uloga vrhovng komandanta vojske i mornarice, itd. Iako imun na sve akte Unije, Predsjednik SAD-a može biti optužen i čak smijenjen ukoliko počini neki težak zločin. Takvu vrstu optužbe pokreće Predstavnički dom, a odluku donosi Senat i to dvotrećinskom većinom. Ovaj postupak koji se, po ugledu na anglosaksonsku tradiciju, naziva impeachment-om, moguć je zato što Predsjednik, iako povlašćen u javnom, nema nikakvih privilegija u svojstvu građanina. Odluka koja se nakon ove optužbe donosi može biti ili potpuno oslobađanje od krivice ili razrješenje dužnosti. U slučaju razrješenja, ovoj osobi sudi se u nadležnosti redovnih pravosudnih organa, kao i , uostalom, svakom drugom građaninu. Ovaj postupak moguće je primijeniti i na sve druge visoke funkcionere.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET