Politicki sistem SAD | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Politicki sistem SAD". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод
Сједињене Америчке Државе су површином трећа највећа држава на свету, након Русије и Канаде, са укупном површином од 9.631.418 км². Са овако огромном територијом, географија Сједињених Америчких Држава у великој мери варира од једног подручја до другог. Апалачи деле ово подручје у источне и средњозападне Сједињене Америчке Државе, иако се „јужне државе“ често сматрају посебном регијом првенствено због културних разлога. Западно од Мисисипија су западне Сједињене Америчке Државе. Између Мисисипија и Стеновитих планина налази се Велика равница (САД) (Већина Дивљег запада) док се Тихоокеанске Сједињене Америчке Државе налазе западно од Стеновитих планина. Што се тиче климе, највећи део Сједињених Америчких Држава има благу климу, изузев неколико подручја која имају арктичку (Аљаска) или тропску климу (Флорида, Хаваји). Нека подручја Сједињених Америчких Држава изложена су честим ураганима (државе на јужној атлантској обали и државе Мексичког залива), торнадима (средишње државе) и земљотресима (Калифорнија и Вашингтон). У Сједињеним Државама постоји 6,3 милиона километара путева, 268.700 км железничких пруга и 5.500 јавних аеродрома.
Територија је хиљадама година била насељена бројним индијанским народима, који су највероватније дошли из Азије. Доласком и насељавањем Европљана од 16. века започело се расељавање Индијанаца. Прва стална насеља Европљана подигли су Шпанци у Сент Огастину на Флориди 1565. године. Британци су настанили Џејмстаун 1607, Плимут и Масачусетс 1620, Мериленд 1634. и Пенсилванију 1681. године. Преузели су Њујорк, Њу Џерси и Делавер од Холанђана годину дана пошто су обе Каролине препуштене британском племству. Британска победа над Французима 1763. осигурала је Британији политичку управу над 13 колонија. Политички немири изазвани британском колонијалном политиком достигли су свој врхунац у Америчкој револуцији у периоду од 1775 до 1783. године када се 13 колонија изборило за своју независност. Формирању данашње америчке федерације претходио је Северноамерички савез, да би у садашњем облику САД настале 1787. године. Границе су затим проширене ка западу до Мисисипија, укључујући Шпанску Флориду. Заједно са земљом добијеном од Француске куповином Луизијане 1803, територија скоро да је удвостручена.
1. О САД-у уопштено
Сједињене Америчке Државе су федерална уставна република коју чини педесет држава и један федерални округ. Углавном се простиру у централном делу Северне Америке, где се, између Тихог и Атлантског океана, налази четрдесет осам континенталних држава и главни град Вашингтон, који се на северу граниче са Канадом, а на југу с Мексиком. Држава Аљаска налази се на северозападу континента, са Канадом на истоку и Русијом на западу преко Беринговог мореуза, док се држава Хаваји налази у Тихом океану. У саставу Сједињених Држава такође се налази неколико територија и острва раштрканих широм Кариба и Пацифика. Са 9,83 милиона км² и преко 300 милиона становника, Сједињене Државе су трећа или четврта највећа земља на свету по укупној површини, а трећа по величини копна и броју становника. Сједињене Државе су једна од етнички најразноврснијих земаља на свету, што је последица масовне имиграције из многих земаља. Америчка привреда је највећа национална привреда у свету, са номиналним бруто домаћим производом од 13 трилиона долара у 2006. години (преко 25,5% укупног светског бруто производа). Нацију је основало 13 колонија Велике Британије које су се простирале дуж атлантске обале. Прогласивши се „државама“ 4. јула 1776. године усвојиле су Декларацију независности. Побуњеничке државе победиле су Велику Британију у Америчком рату за независност, што је био први успешни рат неке колоније за независност. Федерална конвенција је 17. септембра 1787. године усвојила данас важећи Устав Сједињених Држава, а ратификујући га наредне године, државе су постале делови јединствене републике. Повеља о правима, састављена од десет уставних амандмана, ратификована је 1791. године.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET