Političke stranke na području opštine | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Političke stranke na području opštine". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Političke stranke na području
Opštine
Uvod
Danas u svetu postoji više od 900 političkih stranaka(ne računajući sasvim male) koje imaju blizu 100 miliona članova i znatno veći broj pristalica,simpazitera i glasača.Političke stranke deluju u svim savremenim društvima:kapitalističkom i socijalističkom,ekonomski razvijenim i nerazvijenim,kako u društvima sa dugom tradicijom tako i u onima koja su se tek nedavno suočila sa ovim problemima pa zato nećemo pogrešiti ako kažemo da stranke predstavljaju univerzalni politički fenomen.
Krajem šezdesetih godina prošlog veka u 58 zemalja sveta delovalo je više od jedne partije(višestranački sistemi) u 49 zemalja samo jedna stranka i u 31 nije bilo stranaka,najčešće zato jer su prethodno bile zabranjene(Kuvajt,Oman,Saudi Arabija,Jemen...)
Pokušaji ukidanja stranaka završavali su se uglavnom neuspehom:ukinute partije su ponovo nastajale ili su i dok je zabrana bila na snazi delovale ilegalno.
Činjenica je da stranke vrše u društvu važne funkcije,i da odgovaraju dubljim potrebama savremenog političkog života.Za poznavanje stvarnog političkog života u jednom društvu nije dovoljno znati da li u njemu postoji sistem jedinstva ili podele vlasti,da li je reč o republici ili monarhiji,predsedničkom ili parlamentarnom sistemu nego se moraju znati broj i priroda političkih stranaka,kao i njihovi odnosi.
Težnja da se prošire saznanja o strankama komparativnom metodom,postajana je sa mnogim teškoćama.S obzirom na ogromnu raznolikost stranaka,njihove pojedine elemente(sastav,ideologiju,organizaciju;članstvo) teško je upoređivati jer u različitim stranakama oni imaju različiti smisao i važnost.
NASTANAK I DEFINICIJA
Termin partija(lat. Part –Deo) krajem devetnaestog veka,označava oblik političkog organizovanja.Partija još označava indentifikovanje sa jednom grupom,saradnju u organizaciji i razlikovanje od drugih organizacija.Zajedničko obeležje partija je učešće u političkim procesima i uključenost svih stranaka u politički sistem.
Prve političke partije formirane su u SAD krajem osamnaestog veka.Njihov nastanak nije usledio kao realizacija neke prethodne misli, nego je do njega došlo spontano i postepeno pa možemo reći da su partije“slučajno društveno otkriće.“
Uzroke nastanka političkih partija trba tražiti u širenju biračkog prava i u težnji birača da organizovano utiču na članove parlamenta,kao i u nastojanju članova parlamenta da budu ponovo izabrani.
Prve političke partije formirane su na dva načina.Prvi je povezivanje“parlamentarnih grupa“ koje čine sami poslanici,čiji je cilj obezbeđivanje ponovnog izbora poslanika i omogućavanje biračima,čiji broj neprkidno raste,da utiču na aktivnost izabranih poslanika.Drugi način je vanparlamentarni,gde se stranke obrazuju kao instrument uticaja različitih interesnih grupa na politički život.Na taj način su nastale u zapadnoevropskim zemljama socijalističke partije, Laburističke partija Velike Britanije,zemljoradničke stranke i demohrišćanske stranke (nastale pod uticajem crkve).
Termin kriza (krissis-obrt,pomećaj)označava odlučujuću prekretnicu u razvitju ili ostvarivanju politike ili druge dručtvene delatnosti.Prava politička kriza je kritički momenat u formiranju i funkcionisanju vlasti,što na političkom planu izražava nastupanje odlučujućih prekretnica.Takva kriza može se završiti promenom karaktera i oblika vlasti,bilo revolucinarnim bilo radikalnijim putem.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET