Politička antropologija - Kulturni procesi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Politička antropologija - Kulturni procesi". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Banjoj Luci
Filozofski fakultet
Smjer:Politicke nauke
KULTURNI PROCESI
SEMINARSKI RAD
Predmet: Politicka antropologija
1.Pojam kulture.......................................................................................................4.
2.Raznolika istorijska usmjerenost i mnogostruka kultura.....................................6.
2.1. Kulturne promjene i razvoj
3.Razgovor o kulturi...............................................................................................9.
3.1.Od pojma kulture do kulturne politike
3.2.Sta je to kulturna politika?
3.3.Analiza razlike: pojam folklora
4.Antropologija i kulturna politika........................................................................12.
4.1. Mas-mediji i kultura
5.Siri humanizam...................................................................................................14.
1.Pojam kulture
Jedan od najvaznijih doprinosa koje su demografske, etnografske i antropoloske discipline pruzile humanistickim naukama sastoji se u semantickom prosirivanju pojma kulture i u njegovom kasnijem prosirenju.To prosirenje mozemosazeto prikazati pomocu dva prelaza:
prelaz sa subjektivnog znacenja kulture shvacene kao ideala u formiranju covjekove licnosti na objektivno znacenje kulture kao istorijske realnosti, celine pojmova i stavova koji su svojstveni odredjenoj drustvenoj grupi u odredjenom istorijskom periodu
prelaz sa jednine (kultura zajednicka citavom covjecanstvu)na mnozinu ( mnogobrojnost kultura od kojih je svaki rezultat nekog specificnog istorijskog procesa)
U tom smislu pojam kulture se moze smatrati najmocnijim sredstvom za analizu razlika izmedju drustvenih grupa.
Prvi semanticki prelaz definisao je engleski antroplog Edvard Barnet Tajlor,1871.god.:
Kultura ili civilizacija, ako se posmatra u sirem etnografskom smislu, predstavlja kompleks koji obuhvata znanje, vjerovanje, umjetnost, moral, zakone, obicaje i sve druge sposobnosti i navike kojima je covjek ovladao kao clan nekog drustva.
Ova definicija sadrzi najmanje tri znacajne novine u shvatanju razlika medju narodima: prva lezi u priznaju da su sve drustvene grupe, dakle i divlji i primitivni narodi, sposobni da stvaraju kulturu. To je vazno priznaje ako se ima na umu da su vjekovima, od vremena velikih geografskih otkrica, predstave o primitivnim narodima koje su stizale na zapad i odgovarajuce ideologije govorile ili o “neljudskom” ili o “covjecanstvu koje je Bog napsutio” izopacenom i gresnom, pa ga treba kazniti iliizbaviti pomocu ropstva i prisilnog rada.To je bilo pokrice za pokolje, istrebljenja, izrabljivanje i vladavinu vezanu za rani kolonijalizam koji se jos naziva “osvajacki” ili “pljaskaski”.
Druga novina je u tome sto se u kategoriju kulture osim naucnog znanja ukljucuju i umjetnost, religija, pravo i navike, obicaji i nacin zivota prihvacen u drustvu, tj. znacenje termina “kultura” se upotpunjava.
I konacno, treca novina je u odbacivanju ideje o kontinuitetu izmedju civilizovanih i promitivnih naroda.Kultura je zamisljena kao stvar koja podlijeze nacelu razvoja, analogno zakonu o evoluciji bioloske vrste, koji oderdjuje njen razvoj kroz faze ili stadijume obavezne za citavo covjecanstvo iako se odvijaju u razlicitom dobu.Kultura primitivnih naroda ne samo da nije odraz izopacenog covjecanstva ili puke animalnosti, vec je to kultura koja je bila svojstvena i civilizovanim narodima u pocetnim fazama njihovog razvoja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET