Otpadničke države, njihovo mesto i uloga u međunarodnoj zajednici | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Otpadničke države, njihovo mesto i uloga u međunarodnoj zajednici". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Beogradu
Seminarski rad
Otpadničke države, njihovo mesto i uloga u međunarodnoj zajednici
U Beogradu, Decembar 2009.
Sadržaj:
Uvod................................................................................................................................ 1
Značenje i definicija otpadničke države ..........................................................................2
Lista otpadnika ................................................................................................................3
Odnosi supersile i otpadničkih država kao bitna odrednica međunarodne politike.........5
Uloga otpadnika u međunarodnoj zajednici ....................................................................6
Odnosi SAD – Iran ..........................................................................................................6
Zaključak .............................................................................................................11
Literatura i internet izvori ......................................................................................12
Uvod
Na kraju hladnog rata, rečnik međunarodnih odnosa obogaćen je novim pojmom ’’otpadničke države’’ ili ’’države delikventi’’. Nastao je iz anglo-američkog izraza ’’rogue states’’ , a preuzet je u francuskom prevodu kao ’’etat voyou’’ (što znači protuva, skitnica), ili pak sa ’’etat delinquant’’ , pa je ovaj smisao najzgodniji za srpsku verziju pojma otpadnička država ili država delikvent. U tu kategoriju država je ubačen Irak Sadama Huseina u jesen 1997. god. Iraku se pripisuje nasilnost, ambicioznost, spreman uvek za takve situacije (rat sa Iranom od 1980-1988), sukob sa Zapadom u Kuvajtu od 1990-1991. god. To je država koja denuncira međunarodno pravo kao instrument najjačih i najpre instrument američkog imperijalizma. Pojam otpadničke iliti države delikventa ne javlja se slučajno jer je pravi proizvod aktuelnog stanja međunarodnog sistema. Istovremeno on podvlači svu dvosmislenost: to je džungla i društvo. Šta to uopšte čini da jedna država bude delikvent? Mogu li sve države ili samo neke među njima to da budu? Mogu li to biti SAD? Pojava države delikventa može se objasniti na dva gotovo suprotstavljena načina, a da svaka ima svoj deo istine. U realističnoj perspektivi, zapad, i najpre SAD su izgubili, sa rušenjem sovjetskog saveza, svog neprijatelja. Njegov nestanak lišava Zapad zasnovanosti njegovog političko-vojnog jedinstva. Treba, dakle, pronaći drugog neprijatelja. Rusiju? Kinu? Pakistan? Ukratko, izdići Rusiju ili Kinu u neprijatelje, to bi značilo omanuti sa ujedinjavanjem planete oko ekonomskog dovršavanja i međunarodne podele rada. A, Islam? To je previše neuhvatljiv neprijatelj koji se ne otelovljuje u potpuno definisanoj sili. U tim uslovima jedini mogući neprijatelji ostaje šaka država koje su neizlečivo neposlušni postojećem sevetskom poretku i koji potvrđuje svoj legitimitet borbom protiv tog poretka.
Zadatak ovog seminarskog rada je da ukaže na, sa stanovišta vodeće svetske sile – SAD, otpadničke, tj. države delikvente, njihovu ulogu u međunarodnoj zajednici i kratak istorijat interpersonalnih odnosa ovih subjekata međunarodne zajednice.
Značenje i definicija otpadničke države
„Otpadničke države su terorističke države, kao i one koje takve države podržavaju“.
Termin ’’otpadnička država’’ ima dva značenja – „propagandističko, primenjeno na neprijatelja, i bukvalno – odnosi se na one države koje smatraju da norme međunarnodnog prava njih ne obavezuju“.
Ono što je zajedničko gorenavedenim, i u širokoj upotrebi korišćenim opisima otpadničkih država je da te i takve države grubo krše međunarodno javno pravo, terorističke su, ili podržavaju teroriste, kao i to da važe za neprijatelje SAD i Severnoantlantske alijanse. Naravno, kao što se i može pretpostaviti, ove države su izvori novih sukobljavanja na relaciji Istok-Zapad.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET