Oblici državne vlasti | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Oblici državne vlasti". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

INTERNACIONALNI UNIVERZITET U NOVOM PAZARU
VISOKOSKOLSKA JEDINICA U NISU
DEPARTMAN PRAVNIH NAUKA
ODSEK OPSTE PRAVO
SEMINARSKI RAD
PREDMET: USTAVNO PRAVO
TEMA: OBLICI DRZAVNE VLASTI
Nis , maj, 2010 godine
SADRZAJ
Uvod
Teorije o odnosima drzavnih vlasti
Teorija o podeli vlasti
Teorija o jedinstvu vlasti
Predsednicki sistem
Parlamentarni sistem
Oblici parlamentarnog sistema
Mesoviti sistem
Skupstinski sistem
Sistem vlasti u Republici Srbiji
Zakljucak
Literatura

UVOD
U najopstijem smislu oblik ili sistem drzavne vlasti je nacin na koji je organzovano vrsenje drzavnih funkcijaa I uspostavljen mehanizam odgovarajucih odnosa izmedju nosilaca zakonodavne, izvrsne I sudske vlasti. Pri tome odnosti izmedju legislative I egzekutive su centralno pitanje mngostrukih veza I odnosa izmedju pojedinih drzavnih funkcija I organa kojima je povereno njihovo vrsenje.
Kao politicki neutralna vlast suska vlast se nalazi izvan odnosa dveju politickih vlasti, zakonodavstva I izvrsenja.
Klasicne teorije o odnosima drzavnih vlasti jesu teorija o podeli vlasti I teorija o jedinstvu vlasti. Na osnovu ovih doktrina nastalo je tradicionalno razlikovanje oblika ili sisitem drzavne vlasti na:
Predsednicki
Parlamentarni i
Skupstinski sistem.
Dok se predsednicki oblik drzavne vlasti zasniva na teoriji stroze podele vlasti. Dotle je parlamentarni sisitem nastao na osnovu teorije gipke ili umerene podele vlasti, koja je u praksi dovela do saradnje i ravnoteze vlasti, pre svega, legislative I egzekutive. Moguce je kombinovanje ovih oblika drzavne vlasti, uzimanje elementa iz oba sistema I stvaranje mesovitog oblika, predsednicko-parlamentarnog ili parlamentarno-predsednickog sistema vlasti.
TEORIJE O ODNOSIMA DRZAVNIH VLASTI
Teorije o odnosima izmedju drzavnih vlasti tesno su povezane sa pitanjem sadrzine i broja drzavnih vlasti.
Odnosi koji se uspostavljaju izmedju legislative i egzegutive razlikuju se od jednog do drugog ustavnog sistema. Oni istovremeno zavise od ustavnog teksta, ali I od ustavne prakse, koja cesto odudara od pravila utvrdjenih u ustavu. Na tom raskoraku ustavnog prava i ustavne stvarnosti nastala je kritika tradicionalnih klasifikacija oblika drzavne vlasti. Medjutim, uprkos deformacijama koje ponekad pretrpi u stvarnosti ustavna norma, oblici drzavne vlasti sacuvali su svoju unutrasnju logiku i specificna obelezja. Ne moze se tako poreci da u stvarnosti kod predsednickog sistema preovladjuje kruta podela vlasti, kod parlamentarnog saradnja vlasti, a kod skupstinskog jedinstvo vlasti sa legislativom kao centralnim organom vlasti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET